În urma unui apel din partea unui tată aflat după gratii, am decis să vizităm familia rămasă acasă. Aşa se face că, într-o seară, în ziua de moş Neculai, am poposit la această familie. Locuiesc la parterul unui bloc într-un apartament în care, nu era aproape nici o diferenţă de temperatură faţă de cea de afară. Îmi deschide uşa o fetiţă de aproape 7 ani, mă învită înăuntru, şi aici găsesc pe mama lor cu ceilalţi doi copii. O fetiţă de aproape 4 ani şi mezinul, de 2 ani. Pe jos, erau petice de … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Bun
Revista Re:spiro – Dumnezeu cu noi (Beniamin Stan)
Uneori, persoanelor care sunt răpite li se spune că familia şi prietenii i-au abandonat. Şi asta pentru ca ei să nu mai caute o cale de scăpare, să nu mai întrezărească speranţa, ajungând până acolo încât cei agresaţi să treacă de partea agresorilor. De ce scriu aceste rânduri?! Pentru că privesc în jur, şi ceea ce văd mă înfioară. Văd oameni care s-au obişnuit cu „realitatea”, văd oameni care nu doar că nu mai întrezăresc speranţa, dar nici nu mai cred în existenţa ei, ba mai mult, s-a … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Ce-ar fi să mai “greşim” şi noi măcar din când în când? Observaţi că “greşim” este pus în ghilimele pentru a nu da loc interpretării că ar fi vorba de a greşi moral. Atunci cum? Se poate “greşi” şi altfel? Se vorbeşte mult, chiar şi printre Adventiştii de Ziua a Şaptea - ca să nu mai spunem de alţii -, despre “greşeala” cea mare a aşteptătorilor Venirii Domnului Isus la 1844. Au “greşit”? Au “greşit”. De atunci ne luptăm din răsputeri “să nu mai greşim”. Ce greşeală!! Nu … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 1/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 7 Ianuarie 2010 Standarde. Cu ocazia sarbatorilor, foarte multi s-au abatut de la regulile si standardele de viata obisnuite, au mancat lucruri care … [Citeşte mai departe...]
Va mai amintiti de Maria Sipoteanu?
Cu un an si jumatate in urma va scriam un mesaj cu privire la Maria Sipoteanu, fetita cu o malformatie congenitala la inima, care avea nevoie disperata de ajutor pentru a putea beneficia de operatia salvatoare. Dumnezeu i-a purtat de grija in mod minunat si saptamana aceasta, pe 4 ianuarie, a implinit 3 ani. Este o fetita vesela si, daca poate sa alerge si sa se joace astazi, este pentru ca acum mai bine de un an Isus a fost medicul si avocatul ei. Cele doua surioare, parintii si bunicii … [Citeşte mai departe...]
Ajutor pentru Chris Ieremia (Portland), inceput de leucemie
Draga familie Intercer si toti cei care din cand in cand apelati la serviciile acestui web-site, MAI INTAI DE TOATE UREZ TUTUROR UN CALDUROS "LA MULTI ANI' SI MAI ALES SA VA UMPLE DUMNEZEU CU MULTE BINECUVANTARI, SANATATE SI PROSPERITATE MATERIALA SI SPIRITUALA! Biserica Adventista Romana din Portland traieste una dintre cele mai neasteptate vesti, o adevarata drama a suferintei care s-a declansat cu putin timp inainte de Anul Nou. Despre ce este vorba: Familia Irimia care s-a alaturat … [Citeşte mai departe...]
Duelul
De-a lungul a sute de ani, replica normală dată cuiva care ţi-a lezat onoarea a fost duelul. Îi aruncai mânușa așa cum irakianul Al-Zaidi și-a aruncat pantofii în direcția fostului președinte Bush şi-l provocai astfel la duel pe nesemțitul care a cutezat să te calce pe bătături. După aruncarea mânușii, repriza a doua a duelului consta în scoaterea sabiei sau a pistolului și… hârș-hârș, pac-pac… Era mult mai de dorit să-ţi pierzi viaţa în duel “salvând onoara” - onoarea ca atare sau una de … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Măsura măsurilor (George Uba)
Cine v-a spus că am nevoie de cuvintele voastre frumoase, dar fără nicio simţire? M-am săturat să mă trataţi cu diplomaţie şi cu creştinism fals, ca pe un caz social greu de recuperat. Vreau să fiţi autentici, naturali, fără strâmbăturile civilizaţiei şi să-mi spuneţi verde în faţă ce aveţi de spus. Sigur că tânjesc după o vorbă bună, după un zâmbet în plină strălucire, după o îmbrăţişare de vară sufletească, dar să fie veritabile, stimaţii mei meschini. Ştiu că nu vă convine că vă scot cu forţa … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 51/2009
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 31 Decembrie 2009 La sfarsit de an, la inceput de an. Aproape fara sa ne dam seama, cu pasi furisati, noul an bate la usa, in cateva ore vechiul an … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“SUFICIENT de BUN” În lecţiunea Şcolii de Sabat, deunăzi era pusă întrebarea: “Ai simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit?” Îmi pot pune această întrebare în două feluri, din multele feluri: 1. AI simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit? Adică, dacă AM acest simţământ sau nu. 2. Ai simţământul că NU EŞTI SUFICIENT de BUN ca să fii mântuit? Adică, dacă am ACEST fel de simţământ sau am altul, altfel. Poate unul din … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Înapoi pe şine (Elena Vârlan)
Nu contează de câte ori cazi, ci de câte ori te ridici. Cum voi putea încheia acest an cu un surâs de mulţumire când, privind în urmă, constat că am lăsat atâtea lucruri neîncepute, neterminate sau realizate prost? În momentul în care aş fi putut să fac ceva, m-au ţinut de mână indiferenţa, ignoranţa, amânarea şi, de ce să nu recunosc, lenea. Îmi era uşor să zic „nu e aşa de important, se poate amâna”, „voi lăsa pe altă dată”, „şi mâine e o zi” etc. Alteori nu eram suficient de motivată: „De ce … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Punct şi de la capăt (Moldvai Erna-Eva)
Se apropie noul an. Acest eveniment ar trebui să ne inspire la reflecţie, la reevaluarea vieţii şi a direcţiei în care ne îndreptăm. În primul rând să analizăm factorii interni – contribuţia noastră la realizarea succesului personal, iar în al doilea rând factorii externi – influenţa mediului în care trăim şi lucrăm. I. Factori interni 1. Îmi place mult ceea ce fac? Da: Dacă eşti student, atunci ai motivaţia necesară să perseverezi pentru a dobândi o pregătire de cea mai bună calitate. Dacă … [Citeşte mai departe...]




