“Uneori e bine sa ne întoarcem şi la cele sfinte …” Atâtea minuni, atâtea binecuvântări, atâta frumuseţe şi totuşi atâta prostie. În timp ce tumultoasele activităţi din viaţa noastră (importante de altfel) ne fură bucuria, dragostea, pacea şi acumulează în noi stres, nelinişte, disperare, falsitate, laşitate, minciună, adevăratul sens al tuturor zilelor de pe pământ capăta doar un înţeles comun în ziua de azi (tu eşti Dumnezeu, tu faci clipa); Dumnezeu pierzându-se în manualele de religie … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: On
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Puțin mai LA ZI Este bine să ne oglindim spre învățăturile după cele petrecute cu veacuri mai depărtate sau mai apropiate, dar trecute. Chiar și cu decenii doar. Tot atât însă este bine să ne oglindim pe noi CEI de azi în CELE de azi ca o prospectare profetică spre mâine. Trecutul nu trebuie să ne îngroape cu el, iar viitorul nu trebuie să ne surprindă fatal, nepregătiți pentru el. Acesta este motivul pentru care - cum de multe ori am spus -, "câte ceva" nu este un … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
"BISERICA prin PUSTIUL STACOJIU" Ceva timp în urmă am scris la acest "câte ceva" o scurtă referire asupra cărții "Biserica prin Pustiul Roșu" scrisă de Gheorghe Modoran. Titlul comentariului era "Biserica prin Dumbrava Verde" ca fiind un potențial titlu de carte despre istoria Bisericii de după 1989, un contrast între "Pustiul Roșu" și "Dumbrava Verde" cu aceeași Biserică, poate doar cu diferențe de schimbări "cantitative" și poate mai puțin "calitative". Am … [Citeşte mai departe...]
Bombonele
Bombonele cu cocos Ingrediente: 1 nucă de cocos 2 linguri unt de cocos 2-3 linguri miere 1/2 baton vanilie 3 linguri lapte praf de orez (se poate folosi și de alt fel) sare pentru aspect / ornat: 50 g fulgi de cocos Mod de preparare: Untul de cocos se topește pe baie de apă. Nuca de cocos se răzuiește. Se amestecă apoi toate ingredientele. Se modelează biluțe, care se vor da prin fulgii de cocos. Bombonele cu nucă Ingrediente: 100 g făină de migdale 50 g nucă … [Citeşte mai departe...]
Fără păreri de rău ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
„Să nu vă pară rău de ceea ce veţi lăsa; căci tot ce este mai bun în ţara Egiptului va fi pentru voi”[1]. În urmă cu trei luni mă gândeam la tot ce aveam să las în urmă: biserica, familie, prieteni etc. Nu eram sigură de decizia mea, însă Dumnezeu parcă îmi spunea să merg înainte fără să mă gândesc prea mult la ce aveam să renunţ. Mă mutam în alt oraş, cu oameni necunoscuţi, un loc complet străin. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Ce vremuri! Ce întâmplări! Ce oameni! Mircea Dragomir, pe care cei mai mulți îl cunoaștem, cel care a făcut închisoare pentru că a refuzat să lucreze în Sabat și să pună mâna pe armă de război, în timpul dictaturii comuniste din România, a adus la lumina limbii noastre în anul 2013 cartea "Scrisori incredibile despre Jan Hus", în original de Fra Poggius. Ea a apăurt la editura "Alege Viața Publishing", București, în traducerea Liliana Radu. Este una din cărțile care nu … [Citeşte mai departe...]
Abide with us – Daniel Ionita – from the volume Hanging Between the Stars
Aceste poezii traduse in limba engleza fac parte din volumul "Testament – Anthology of Romanian Verse – Bilingual Edition" (Daniel Ionita, Minerva 2012). Dorim ca prin aceste articole sa promovam frumoasa poezia romaneasca pentru cititorii de limba engleza. Puteti sa dati "Share" acestor articole catre prietenii dvs. de limba engleza. Gasiti mai multe informatii la sfarsitul acestui articol. Va multumim! Daniel Ionita & Intercer ___________________________ abide WitH us – Daniel … [Citeşte mai departe...]
Suferinta lor – bucuria in vesnicii, împietririrea noastra – tanguirea de maine ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
O clipă cu Domnul meu, o dorintă nestăvilit de mare mă nelinişteşte. Dorinţa înfăptuită este sprijinul meu când suferinţa se va abate asupra mea. Vremuri grele vor veni şi mulţi chiar îşi vor vinde sufletul celui rău uitând de nobleţea şi curăţia sa, totul doar pentru plăceri egoiste. Oare suntem conştienţi de libertatea pe care o avem? Ne-am format tabieturi, avem pretenţii şi ne este aşa de greu să ne apropiem de Dumnezeu când avem multe. Au fost persoane ce n-au avut nimic, ce au plâns, au … [Citeşte mai departe...]
Un gând…de Sus ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
“Veniţi acum să ne judecăm, zice DOMNUL. Deşi păcatele voastre sunt ca o haină stacojie, ele se vor face albe ca zăpada; deşi sunt roşii ca purpura, ele se vor face ca lâna.” [1] Poate simţi şi tu că nu meriţi nimic. Ai căzut aşa de jos, încât parcă nimic nu te mai poate atinge. Cam asta face păcatul atunci când îl laşi să se strecoare în viaţa ta.Doar că aici intervine frumuseţea creştinismului. continurea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
CINEVA, cineva Mai întâi, mulțumire frumoasă celor care au răspuns la întrebarea "Cine și în ce carte a scris" - "Nu poți vorbi despre Dumnezeu fără să vorbești și despre Lucifer. El (Lucifer) era cel mai cu vază dintre cei aleși, însă a preferat să nu fie ales. Și a frânt inima Tatălui nostru din ceruri, o inimă care ÎNCĂ (sublinierea mea) mai plânge pentru fiul care nu se mai întoarce acasă". Toate răspunsurile primite au fost corecte și Biblia promisă celui … [Citeşte mai departe...]
Omul este propriul său arhitect ( Simona Cioflan, Revista RE:spiro )
În toate timpurile omul a reprezentat cea mai complexă fiinţă dintre toate cele existente. Odată cu începerea ciclului de viaţă fiinţa umană debutează în iniţierea celei mai mari construcţii pe care o poate realiza vreodată. Din punct de vedere biologic, egalitatea între oameni nu există şi nu trebuie să existe. Aceştia îşi conturează propriile personalităţi, îşi trasează singuri drumurile pe care vor să le urmeze conduşi de nişte indicatoare pe care tot ei le creează. În timp, aceştia îşi … [Citeşte mai departe...]
SECRETUL FERICIRII ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
“Domnul să-ţi fie desfătarea şi El îţi va da tot ce-ţi doreşte inima. Încredinţează-ţi soarta în mâna Domnului, încrede-te în El şi El va lucra.” [1] Aceste este cel mai frumos gând pe care îl poate avea un om în aceste zile de chin şi suferinţa pe o planetă ce se sfâşie în bucăţi de ură şi nelinişte. Un gând ce ne luminează viaţa şi ne asigura că Dumnezeu nu e indiferent şi nici nu doarme. Am văzut multe persoane şi pentru pentru unele dintre ele doar Dumnezeu este singurul scop în viaţă. A … [Citeşte mai departe...]






