Multa pace va doresc din suflet frati de credinta, In cele ce urmeaza va aduc la cunostinta ca tatal meu, Malinas Grigore, din comunitatea Beclean pe Somes urmeaza sa fie supus unei interventii chirurgicale in Cluj Napoca, la Policlinica de Ortopedie de pe Dorobantilor str. RUBIN PATITIA, intersectie cu str.GENERAL TRAIAN MOSOIU. Ii rog pe fratii mei din Cluj daca ne pot ajuta prin donarea de sange pentru tatal meu, pentru a putea fi operat. Grupa de sange trebuie sa fie B3. Dar se pot … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: ci
Abdicarea înţelepciunii ( Laura Stetco, Revista RE:spiro )
Mai presus de “a fi sau a nu fi,” [1] existenţa umană antagonizează a trăi frumos, aşezat, manierat şi a exista superficial, întrerupt şi indiferent. Raţiunea penetrează până la paroxism ambele peisaje doar pentru a determina o pendulare între cele două stiluri de vieţuire. În fond totul se rezumă la sens; la o căutare a unui indispensabil şi totuşi respins sens al vieţii. “O viaţă în cuprinsul căreia întrebarea cu privire la sensul vieţii nu survine niciodată e o viaţă fără sens … [Citeşte mai departe...]
Fericirea bazată pe înţelepciune ( Denisa Dumitras, Revista RE:spiro )
,,Fiule, mănâncă miere, căci este bună şi fagurul de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Tot aşa şi înţelepciunea este bună pentru sufletul tău: dacă o vei găsi, ai un viitor şi nu ţi se va tăia nădejdea.¨ (Proverbe 24:13,14) De multe ori căutăm să răspundem la întrebări fără răspuns, de fapt să ne creem întrebări cât mai difícile, astfel încât să ne complicăm existenţa. Nu vrem să vedem ce e frumos, nu vrem să vedem ceea ce ne face fericiţi, ci suntem dornici să vedem tot … [Citeşte mai departe...]
Swizen, tanarul ugandez sustinut de Maranatha Romania, intra in anul IV la medicina in Timisoara. Vezi parcursul lui din ultimii 3 ani (VIDEO)
In urma cu trei ani va prezentam povestea trista a lui Swizen, un tanar care a venit din Uganda sa studieze medicina la Facultatea Victor Bases din Timisoara, dar care numai dupa un an din cauza lipsei de bani ajunsese vacar la o ferma de langa Oravita, jud. Caras Severin. Proprietarii fermei de vaci, oamenii din sat care l-au cunoscut, ni l-au recomandat ca un baiat serios, muncitor, ca unul care nu merita sa stea la vaci ci sa invete. Cazul lui a ajuns la noi, am ascultat povestea lui, cum a … [Citeşte mai departe...]
Trecutul – restaurare sau amărăciune? ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Se întâmplă uneori ca după ce Dumnezeu ne-a iertat şi ne-a curăţit, să fim tentaţi să privim înapoi în trecut. Şi de cele mai multe ori ne reamintim de păcat, durere şi lacrimi. Este bine să ne aducem aminte de unde Dumnezeu ne-a ridicat ca să putem fi mulţumitori pentru Harul Lui, însă de multe ori păcatele din trecut ne reîntorc la starea de amărăciune şi parcă ne paralizează în acel moment. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
21 Septembrie 2013 – Inaugurarea Bisericii Adventiste „Eforie Nord”
Roland Paraschiv – pastor, Eforie Nord Sambata, 21 septembrie 2013, incepand cu ora 10, va avea loc ceremonia religioasa de inaugurare a bisericii din Eforie Nord. In aceeasi zi, la ora 17 cateva persoane vor incheia legamant cu Dumnezeu prin botez. Incepand cu ora 17:30 va avea loc un concert extraordinar de muzica religioasa. Solistii Luiza Spiridon si Vili Dula vor incanta cu vocile lor publicul iubitor de muzica buna. Biserica din Eforie Nord a inceput constructia locasului de … [Citeşte mai departe...]
“Nu este niciodată prea târziu pentru a avea o copilărie fericită!”
“Nu este niciodată prea târziu pentru a avea o copilărie fericită!” Tom Robbins Prieteni dragi, pentru prima dată în ultimii 23 ani, un grup de 7 copilaşi din rândul celor mai defavorizaţi şi-au putut vedea împlinit un vis. Cu toţii ne reamintim cu placere de perioada verii, a vacanţei mari în care fiecare mergeam în ...”tabără” la bunici, la rude, la munte, mare sau în diverse locuri. Probabil, ca mine şi unii dintre voi nu aţi ajuns mai departe de... … [Citeşte mai departe...]
Fericita noastră speranţă ( Ionut Stanica, Revista RE:spiro )
Alergăm, râdem, obosim, ne plictisim, ne întristăm, ne doare, ne trece, adormim, ne trezim, din nou ne bucurăm de viaţă, şi credem că am scăpat. Uneori facem ce vrem cu ea, şi credem că am fentat-o. Alteori ea face ce vrea cu noi, şi nu mai credem nimic. Pierdem cu uşurinţă din vedere faptul că într-o zi o vom pierde. Şi atunci când se apropie momentul mult renegat, obosim fără să mai alergăm, ne întristăm şi… nu prea ne mai trece. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
Raport financiar Intercer – Ianuarie – August 2013
Stimati prieteni, In primul rand multumim lui Dumnezeu, precum si sponsorilor, bisericilor cu care colaboram, prietenilor si sustinatorilor Intercer pentru posibilitatea continuarii acestei activitati! Va reamintim ca toate materialele de la Intercer sunt gratuite. Intercer este o organizatie non-profit, iar activitatile noastre sunt sustinute prin donatii si sponsorizari de la persoane fizice sau organizatii. Desi trece printr-o perioada financiara foarte dificila -- Intercer si-a … [Citeşte mai departe...]
Goana după înţelepciune ( Laura Stetco , Revista RE:spiro )
Ne place să avem un vocabular elevat. Ne simţim mândrii când demonstrăm că posedăm cunoştinţe. Facem vâlvă atunci când dezlegăm mistere şi ne place să filozofăm. Filozofia, sau iubirea de înţelepciune, nu se bazează însă pe această etalare a cunoştinţelor în cadrul unor discuţii. Înţelepciunea , caracteristică mult râvnită de majoritatea oamenilor, este adeseori neînţeleasă la valoarea ei reală. Se spune că „Înţeleciunea este 90 % o problemă de a fi deştept la timp.” [1]Cu alte cuvinte … [Citeşte mai departe...]
Raport financiar Intercer – Ianuarie – Iulie 2013
Stimati prieteni, In primul rand multumim lui Dumnezeu, precum si sponsorilor, bisericilor cu care colaboram, prietenilor si sustinatorilor Intercer pentru posibilitatea continuarii acestei activitati! Va reamintim ca toate materialele de la Intercer sunt gratuite. Intercer este o organizatie non-profit, iar activitatile noastre sunt sustinute prin donatii si sponsorizari de la persoane fizice sau organizatii. Desi trece printr-o perioada financiara foarte dificila -- Intercer si-a … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Libertatea religioasa si de constiinta – de cine ascultam si pe ce sau pe Cine ne bazam?
„...cand se calca dreptatea omeneasca in fata Celui Preainalt, cand este nedreptatit un om in pricina lui, nu vede Domnul?” (Plang. 3.35-36) „Caci peste cel mare vegheaza altul mai mare, si peste ei toti, Cel Preainalt.” (Ecl.5:8) Unele persoane au, la locul de munca sau la scoala ori in alte sfere ale vietii, probleme din cauza covingerilor lor religioase si a modului in care considera ca trebuie sa le aplice in propria existenta. Teoretic, la noi in tara exista libertate religioasa si de … [Citeşte mai departe...]
- « Pagina anterioară
- 1
- …
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- …
- 272
- Pagina următoare »









