Minuni… “cu vagonul” De multe ori suntem aşa de ocupaţi că abia mai găsim timp să mâncăm...Nu mai avem timp pentru noi, pentru familie şi mai ales pentru cei de lângă noi, ratâd astfel, deseori, ocazii pe care Cerul ni le oferă pentru a fi de folos celor din jurul nostru. Avem atâtea lucruri bune de făcut dar, nu ne mai rămâne timp pentru a le face pe cele cu adevărat bune şi preţioase pentru veşnicie. Oare, unde şi cum găsim soluţii la această problemă? Se poate face ceva? Mai putem … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: mine
Ţi-e dor de tata?
În urma unui apel din partea unui tată aflat după gratii, am decis să vizităm familia rămasă acasă. Aşa se face că, într-o seară, în ziua de moş Neculai, am poposit la această familie. Locuiesc la parterul unui bloc într-un apartament în care, nu era aproape nici o diferenţă de temperatură faţă de cea de afară. Îmi deschide uşa o fetiţă de aproape 7 ani, mă învită înăuntru, şi aici găsesc pe mama lor cu ceilalţi doi copii. O fetiţă de aproape 4 ani şi mezinul, de 2 ani. Pe jos, erau petice de … [Citeşte mai departe...]
Ce poate face un sapun?
Sigur, niciodată nu ne-am gândit ce poate face un săpun dincolo de a indepărta mizeria, petele sau grăsimea de pe mâinile sau rufele noastre. De multe ori, îl cumpărăm fără a sta prea mult pe gânduri iar unii sau mai bine zis unele dintre dumneavoastră le alegeti cu grijă după anumite preferinţe. Şi e bine să fie aşa. Dar, v-aţi gândit vreodată că acest...banal ( frumos şi la culoare şi miros ) săpun, lipseşte multora dintre noi şi mai mult, ce efect poate avea un săpun asupra cuiva? Iată ce ne … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Dumnezeu cu noi (Beniamin Stan)
Uneori, persoanelor care sunt răpite li se spune că familia şi prietenii i-au abandonat. Şi asta pentru ca ei să nu mai caute o cale de scăpare, să nu mai întrezărească speranţa, ajungând până acolo încât cei agresaţi să treacă de partea agresorilor. De ce scriu aceste rânduri?! Pentru că privesc în jur, şi ceea ce văd mă înfioară. Văd oameni care s-au obişnuit cu „realitatea”, văd oameni care nu doar că nu mai întrezăresc speranţa, dar nici nu mai cred în existenţa ei, ba mai mult, s-a … [Citeşte mai departe...]
Concerte Gaborii in Spania
Grupul vocal Gaborii impreuna cu Claudiana Calin si Beniamin Diaconu, vor sustine mai multe concerte in Madrid si Zaragoza. Concertele se va desfasura dupa urmatorul program: 15-17 ianuarie- Madrid 1. Vineri seara 15 ianuarie = Eben Ezer /Madrid 2. Sabat dimineata 16 ianuarie , ora 9.30 =Emaus/ Madrid 3. Sabat dimineata, ora 10.50 = SanBlas / Madrid 4 Sabat dupa-amiaza = Calatrava/ Madrid 22- 24 ianuarie - Zaragoza Va asteptam pe toti cei din Madrid si Zaragoza, care … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Puterea de face primul pas (Alex Badea)
M-am săturat de viaţa asta! M-am săturat de toate mofturile lui! În ultimul timp ne certăm mereu, iar el se comportă cu mine de parcă nici n-aş mai fi soţia lui. Singurul motiv pentru care mai stau cu el este copilul. De data asta ne-am certat rău de tot şi după cum presimt, el nu va veni să-mi ceară iertare. Iar eu, nici că mă mai duc să mă umilesc. M-am săturat ca de fiecare dată eu să fac primul pas. Acum sunt hotărâtă. Nu mai am ce discuta cu el până când nu îmi va cere iertare, până când nu … [Citeşte mai departe...]
Culai, cersetorul miliardar
-- Sau cum să mori de foame dormind pe hrană -- Eram cu câteva zile în urmă, într-un super market căutând câte ceva pentru lucrări de construcţie. La ieşirea din magazin, l-am văzut pe vecinul meu, Dănuţ, aşteptând. L-am salutat şi l-am întrebat pe cine aşteaptă şi mi-a spus că are de transportat o placă de placaj. L-am invitat să meargă cu mine şi m-am pus la dispoziţia lui să-l duc acasă.bo Pe drum am vorbit de una de alta şi când să ajung acasă mi-am adus aminte de Culai, vecinul de … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Ineditul consilier (Mihai Stoicescu)
Banii – prieteni sau duşmani? Sunt prietenii noştri atunci când îi câştigăm şi, pentru mulţi dintre noi, devin duşmani atunci când trebuie să-i cheltuim. Totul se învârte în jurul lor. Astăzi este aproape imposibil să mai vinzi sau să mai cumperi ceva fără să foloseşti banii ca mijloc de schimb. Societatea noastră nu poate trăi fără bani. Actuala criză mondială ne demonstrează această realitate. Prin urmare, apare imperios necesar să avem sau să învăţăm să facem un buget. Cu siguranţă că nu … [Citeşte mai departe...]
Vi s-a nascut un Mantuitor
Imparatul slavei S-a umilit nespus pentru a imbraca natura omeneasca. Mediul omenesc in care a trait era neprielnic si respingator. Slava Sa a fost acoperita, pentru ca maiestatea infatisarii Sale sa nu devina un punct de atractie .El a evitat orice stralucire exterioara. Bogatiile , onoarea lumeasca si marirea omeneasca nu pot niciodata sa salveze un suflet de la moarte ;Isus avea grija ca nici o atractie de natura paminteasca sa nu determine adunarea oamenilor in jurul Sau. Numai frumusetea … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 50/2009
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 24 Decembrie 2009 Mult zgomot pentru nimic. Dupa doua saptamani de agitatie si tumult, unul din cele mai mediatizate evenimente, intanirea de la … [Citeşte mai departe...]
Crăciunleul
Poșta mi-a adus și astăzi câteva felicitări de Craciun laolaltă cu maldăre de reclame și facturi. Desfac primul plic și ce văd? Pruncul Isus in ieslea Betleemului? Nuu... Magii aducând daruri? Nuuu... Păstorii vizitați de îngeri? Nu, nu și iar nu. În plic este o fotografie de familie a unui văr de-al doilea, cu el, ea și pruncul lor de trei ani. Zâmbind cu toții frumos, într-un chenar cu verde și roșu, cu un Moș Crăciun și un Moș de Zăpadă desenați de-a dreapta și de-a stânga cadrului foto, … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
TREBURI ÎNCURCATE - partea a II-a (Să nu tulburăm sărbătorile) Cu privire la ceva, şi de la un timp la orice, lumea se desparte în PRO şi CONTRA. Veţi zice repede, ba nu, mai este şi o categorie NEUTRĂ. O analiză mai serioasă a lucrurilor arată că aceasta nu există decât APPARENT, formal, mai ales în lucrurile spirituale. Dacă omul ar fi confruntat de la început sau deodată cu ceva rău EVIDENT şi de DIMENSIUNI se pare că rezultatele ar fi altele, deşi nu putem face două experienţe … [Citeşte mai departe...]



