„Dar v-am spus ca M-ati si vazut, si tot nu credeti.” (Ioan 6.36) Odata cu venirea primaverii am inceput sa fac mai multa miscare, sa ies mai des la plimbare, incercand, insa , sa rezolv si cate o problema, in drum. Asa am ajuns ieri sa trec si pe langa un salas de cult, pe langa care de multe ori am mai trecut. Si as fi trecut si ieri, un om grabit, considerand ca locul respectiv este deja stiut si nu imi rezerva nimic deoesebit, daca... Daca nu ma tragea sotul meu de maneca si nu imi arata o … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: stiu
Acrostih de Galatia
Roada Duhului Sfant TE intrebi de ce ma rog cand ploaia de lacrimi vine? IUBESC cerul, iubesc crucea, te iubesc chiar si pe tine! CU o dragoste fierbinte, nu cu una trecatoare… O de-ai intelege darul dat de Cel ce nu mai moare!... IUBIRE ti-a dat prin jertfă… Vin-o, prinde mana Lui! VESNICA va fi rasplata pe meleagul cerului!... Biciul iernii care bate cu furie si putere Uscand iarba, frunza, floarea care poarta-ntransa miere, Ca orice, in lumea asta va ajunge-ntr-un final Un … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 11/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 18 Martie 2010 Cataclisme, o exceptie sau o noua regula? In ultima vreme cataclismele naturale cat si cele socio-economice, au devenit asa de frecvente ca am … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – „Cine, ce, cum, cu ce rezultate” … sau „de ce face”?
„Izbaveste pe cei tarati la moarte si scapa pe cei ce sunt aproape sa fie injunghiati. Daca zici: ‚Ah! N-am stiut!’… Crezi ca nu vede Cel ce cantareste inimile si Cel ce vegheaza asupra sufletului tau? Si nu va rasplati El fiecaruia dupa faptele lui?” (Proverbe 24.11-12) E frumos si bine sa te implici in strangerea de ajutoare pentru actiuni caritabile. Dar nu e nici bine si nici frumos sa o faci pompos, dand cu surla, ca sa se stie in tara (si peste hotare, daca se poate) cat de implicat esti … [Citeşte mai departe...]
Realităţi şi aşteptări…
...Trec, una după alta clipele şi zilele vieţii noastre. Alergăm din zori în noapte după ceva mai bun uitând că BUN este Unul singur...Uităm de multe ori să mâncăm sau mai rău, să ne salutăm trecând ca nişte străini unul pe lângă altul şi...pe lângă El. Nici nu mai observăm copilul de la colţul străzii, cu hainele şi sufletul sfâşiat, cu mâna tremurândă întinsă spre tine, cerşind o bucată de... dragoste. Nu banul, nici felia de pâine pe care i-o arunci în graba ta e nevoia lui. Nevoia lui e … [Citeşte mai departe...]
Aparitie editoriala la Cleverbooks.ro – Scoala Acasa – alternativa „home school” in sistemul educational romanesc
Clever Books Publishing lansează prima carte apărută şi scrisă în România despre un fascinant sistem de educaţie pe care îl dorim cât mai repede legalizat şi în ţara noastră: "home school"! Titlul cărţii: ȘCOALA ACASĂ - alternativa "home school" în sistemul educaţional românesc Din cuprins: Evoluţia istorică până în prezent Avantajele educaţiei la domiciliu Posibile temeri şi soluţii propuse Necesitatea existenţei acestei alternative Descrierea generală a … [Citeşte mai departe...]
Portret de mama…
Privesc ochii tai, Izvor de apa curata… In limpezirea lor Imi vad chipul, Gandul, fapta… Privesc fruntea ta, Stanca de dragoste pura… In furtuna ai stiut sa ramai Mereu senina,diafana, Simpla crestina… Privesc gura ta, Fruct exotic atins de roua divina… Sucul lui aromat Vindeca boala ,suferinta Si renaste speranta, iubirea… Privesc chipul tau, Imi imaginez ingerii… Sunt consternat si nu inteleg Cum de a stiut Creatorul Sa-ti intocmeasca gandurile… Privesc mainile … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
RUGĂMINTE - Cartea de Cântări A fost un S.O.S. în legătură cu Cartea de Cântări, câteva luni în urmă, întâmpinat din partea publicului cu mult scepticism. Ca orice S.O.S., şi acesta nu prezenta o garanţie că ar fi recepţionat. Câte S.O.S. nu s-au pierdut în văzduh! Legea este însa că el trebuie transmis indiferent că va fi recepţionat sau nu. E vorba de legea iubirii, pentru că cineva are nevoie de salvare, ceva trebuie salvat. Este ultimul strigăt, ultima şansă. În domeniul … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
DIALOG cu OMUL - Fă-mi un BOB de GRÂU! Unul. - Îţi fac un palat! - Nu, nu vreau palat că e prea greu de făcut şi să nu te oboseşti. Fă-mi un bob de grâu, e mai simplu. - Îţi fac un vapor, un avion, un submarin, un... - Fă-mi un bob de grâu, nu te complica, atât... - Ştii, mie îmi plac lucrurile complicate, grele, extraordinare, inimaginabile, ca pentru Cartea Recordurilor. - Ştiu, dar acum fă-mi unul mic, la îndemână, uşor, un BOB de … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 3/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 21 Ianuarie 2010 Haiti. Un nou cutremur. Un nou cutremur de 6,1 grade, a avut loc miercuri. Epicentrul cutremurului a fost la 60 de km nord-vest de … [Citeşte mai departe...]
Ţi-e dor de tata?
În urma unui apel din partea unui tată aflat după gratii, am decis să vizităm familia rămasă acasă. Aşa se face că, într-o seară, în ziua de moş Neculai, am poposit la această familie. Locuiesc la parterul unui bloc într-un apartament în care, nu era aproape nici o diferenţă de temperatură faţă de cea de afară. Îmi deschide uşa o fetiţă de aproape 7 ani, mă învită înăuntru, şi aici găsesc pe mama lor cu ceilalţi doi copii. O fetiţă de aproape 4 ani şi mezinul, de 2 ani. Pe jos, erau petice de … [Citeşte mai departe...]
Ce poate face un sapun?
Sigur, niciodată nu ne-am gândit ce poate face un săpun dincolo de a indepărta mizeria, petele sau grăsimea de pe mâinile sau rufele noastre. De multe ori, îl cumpărăm fără a sta prea mult pe gânduri iar unii sau mai bine zis unele dintre dumneavoastră le alegeti cu grijă după anumite preferinţe. Şi e bine să fie aşa. Dar, v-aţi gândit vreodată că acest...banal ( frumos şi la culoare şi miros ) săpun, lipseşte multora dintre noi şi mai mult, ce efect poate avea un săpun asupra cuiva? Iată ce ne … [Citeşte mai departe...]
