PACEA prin ÎNFOMETARE - imagine profetică Cel mai urât lucru de pe lume este RĂZBOIUL. Cel mai frumos este PACEA. De când aşa cum zice Biblia în Apocalipsa 12, 7 “şi în cer s-a făcut un război”, Universul nu mai are pace până ce Dumnezeu o va restaura. De când pe pământ - după căderea omului în păcat - a avut loc primul război mondial între Cain şi Abel, pe pământ nu mai este pace până ce Dumnezeu o va aduce aşa cum a promis. Pe zi ce trece, oamenii scot tot mai mult pe Dumnezeu … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Biblia
09. Decalogul – Decalogul in viata si lucrarea lui Iisus
09. DECALOGUL IN VIATA SI LUCRAREA LUI IISUS Autor Lori Balogh www.loribalogh.ro In lumea crestina, exprimarea Legii lui Dumnezeu a produs intotdeauna crispare. Este de neinteles faptul ca tocmai crestinii, cei care ar fi trebuit sa fie cei dintai sustinatori ai Legii lui Dumnezeu, tocmai ei se ridica cu inversunare impotriva ei, sustinand ca ea nu mai are valoare si valabilitate in timpurile Noului Testament. Aceasta tema controversata ( valoarea si valabilitatea Legii in Noul … [Citeşte mai departe...]
08. Decalogul – Decalogul si Iisus, Datatorul Legii
DECALOGUL SI IISUS – DATATORUL LEGII Autor Lori Balogh www.loribalogh.ro Iisus Christos – Judecator si Legiuitor “Iisus Christos este centrul si temelia tuturor lucrurilor. Cine nu-L cunoaste pe El nu cunoaste nimic despre sine si despre lume” – spunea Blaise Pascal, o “trestie ganditoare” din secolul al 17-lea (matematician, fizician , scriitor si filozof francez, 1623-1662 ). Persoana lui Iisus i-a fascinat si continua sa-i fascineze pe oamenii din toate … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Unicităţi - MARELE UNICAT Suntem unicităţi. Fiecare în parte. Nici un fel de amestec, mai ales juridic. Expresii “ca Abraam”, “ca Iov”, “ca Pavel” şi în ultimă instanţă “ca Domnul”, sunt doar orientative pentru a fi ficeare, “eu”, “tu”, “el” şi niciodată “noi”, decât prin legământ, prin contract, prin înţelegere. Legitatea unicităţii ca element de bază al existenţei naturale şi morale, nu trebuie nici forţată - căci se răzbună - nici ignorată - căci ne ignoră ea la numărătoare. … [Citeşte mai departe...]
BebeDream: Descoperirea Comorii nr.2 si alte noutati, Noiembrie 2010
Descoperirea Comorii Nr.2 Emil-fac-ce-mi-place eroul cel mai indragit de copii revine. Am pus in acest numar una din povestirile lui. Cu timpul speram sa putem realiza si concursuri. http://bebedream.ro/index.php?main_page=product_info&cPath=32&products_id=551 BebeDream-Noutati 1.Iona si Marele Peste O carte cu o poveste fascinanta, care contine 5 puzzle-uri ii va face pe cei mici sa fie fascinati si sa si-o aminteasca peste … [Citeşte mai departe...]
„De la un cardiac, cordial…”
„DE LA UN CARDIAC, CORDIAL…” "Nu mă retrag, nu pot să fac aşa ceva, însă voi fi mai resemnat". M-a impresionat foarte tare ultima poezie scrisă de Adrian Păunescu, pe patul spitalului: „TESTAMENT: DE LA UN CARDIAC, CORDIAL…” „…un mesaj în care îndeamnă oamenii să-şi poarte de grijă, să-şi păzească "şi inima, şi gândul", formula de final fiind "Dă-mi, Doamne, viaţă încă nişte ani/ şi ţării mele minima dreptate!". Fiul poetului, Andrei Păunescu, a acceptat ca poezia, care a fost … [Citeşte mai departe...]
07. Decalogul – Decalogul inainte de Sinai
DECALOGUL INAINTE DE SINAI Autor Lori Balogh www.loribalogh.ro Decalog si “decaloguri” In lume au fost emise o multime de “decaloguri”. Exista un decalog al seductiei, al mafiei, al urgentelor, al criticii literare, al obiectivelor UE, al memorarii, al masoneriei, al cutremurelor… Exista chiar si un decalog al “Clubului Celor Obositi din Nastere”, cu porunci de genul: “Daca vezi pe un om odihnindu-se, ajuta-l !”, sau “Ce poti face maine, nu face astazi, caci poate … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Faptele Apostolilor 2, 12: “CE VREA SĂ ZICĂ ACEASTA”? PLOAIA TÂRZIE sau BABILONIE? Omul cunoscător de Biblie al zilelor noastre, se află în poziţia dificilă de a distinge între PLOAIA TÂRZIE şi BABILONIE. O avertizare solemnă cu privire la acest lucru constă în a nu considera PLOAIA TÂRZIE drept babilonie, şi a nu gratifica “Babilonia” ca PLOAIE TÂRZIE. Faza de început a “priveliştii” este foarte dificilă de caracterizat. Ceva ce NU S-A POMENIT, ieşit din … [Citeşte mai departe...]
06. Decalogul – Decalogul si legea lui Moise
06. DECALOGUL SI LEGEA LUI MOISE Autor Lori Balogh http://www.loribalogh.ro Banda de scoth In anul 1966, o cursa a companiei peruviene Aero-Peru, avand 70 de pasageri la bord, s-a prabusit in apele Oceanului Pacific, la putin timp dupa decolare. Imediat ce avionul a decolat, pilotii au constatat ca altimetrul si vitezometrul nu functionau. Zborul era unul fara pilot automat, deci fara control. Turnul de control a incercat in zadar sa inlocuiasca lipsa pilotului … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 43/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 28 Octombrie 2010 Haiti, spectrul holerei umbreste orizontul. In urma revolutiei sclavilor, Haiti a devenit in 1804 prima tara independenta din America … [Citeşte mai departe...]
05. Decalogul – Decalogul si caracterul lui Dumnezeu
05. DECALOGUL SI CARACTERUL LUI DUMNEZEU Autor Lori Balogh www.loribalogh.ro “Sa-L cunosc pe El” Oare cum este Dumnezeu ? Trebuie sa recunoastem ca intrebarea aceasta ne framanta pe fiecare dintre noi, chiar daca ne declaram crestini si apartinem unei biserici de multa vreme. Si mai trebuie sa recunoastem ca raspunsul la aceasta intrebare nu e usor de gasit…Adesea, de la amvoanele bisericilor crestine, in emisiunile posturilor de radio si TV crestine, sau in … [Citeşte mai departe...]
Sensibilitatea interioară – dovadă a slăbiciunii sau a puterii?
Trăim într-o lume în care sensibilitatea este reprimată sistematic. Duritatea este văzută ca un lucru de dorit, fără să ne gândim că astfel nu facem altceva decât să cultivăm violenţa în mediul în care trăim şi dăm naştere la situaţii ce se vor întoarce împotriva noastră. Am citit mai demult din Upanişade, că lucrurile exterioare sunt o proiecţie a celor interioare. Ori dacă în interiorul nostru nutrim valori ce ne împing spre lipsă de sensibilitate, şi chiar de omenie, atunci să nu ne mirăm … [Citeşte mai departe...]
