Corul de copii "Flori si Stele" al Bisericii AZS Noul Grant/Bucuresti, este invitat in Sabatul din 2 iulie a.c., la Aiud si va sustiune trei programe muzicale: Sambata dimineata la Biserica AZS Aiud - ora 10.30 Sambata dupa amiaza la Penitenciarul Aiud - ora 15.00 Sambata seara la Casa de Cultura-Liviu Rebreanu - ora 19.00 Va asteptam la o partasie prin cantec … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: ai
Nu mai fugi…(Marius Andrei, Revista Re:spiro)
Citesc 1 Samuel 17 – lupta lui David cu Goliat. De ce oare nu s-a luptat nimeni cu Goliat? Pentru că oricum motivul invocat de Goliat nu a stat în picioare. Filistenii nu s-au predat după moartea lui Goliat. Deci treaba cu cine pierde devine rob nu a stat în picioare. Și se vede lucrul acesta și din ușurința cu care Saul acceptă ca David să meargă la luptă. Eu nu aș fi lăsat soarta întregii țări pe mâna unui tinerel. (Cred că acesta este un subiect ce ar merita dezbătut puțin… … [Citeşte mai departe...]
Raport financiar Intercer: Ianuarie – Mai 2011
Stimati prieteni, In primul rand multumim lui Dumnezeu, precum si sponsorilor, bisericilor cu care colaboram, prietenilor si sustinatorilor Intercer pentru posibilitatea continuarii acestei activitati! Va reamintim ca toate materialele de la Intercer sunt gratuite. Intercer este o organizatie non-profit, iar activitatile noastre sunt sustinute prin donatii si sponsorizari de la persoane fizice sau organizatii. Un apel pentru utilizatorii frecventi ai Intercer Comparativ cu … [Citeşte mai departe...]
Reclama pe site-ul Intercer – Ofera ce ai, cauta ce-ti lipseste
http://www.youtube.com/v/jDf-Tzykzc4 Stimati prieteni, Tinand cont de faptul ca materialele oferite de Intercer sunt gratuite, dorim sa gasim surse suplimentare de fonduri pentru activitatea noastra. Una dintre aceste modalitati ar fi folosirea potentialului deosebit pentru reclama pe care il au Intercer si site-urile asociate cu Intercer. Ne adresam in special business-urilor adventiste, cat si altor organizatii sau persoane care ar dori sa sustina activitatea noastra prin donatii sau … [Citeşte mai departe...]
Noutati Intercer – Mai 2011
Un apel pentru utilizatorii frecventi ai Intercer In primul rand multumim lui Dumnezeu, precum si sponsorilor, bisericilor cu care colaboram, prietenilor si sustinatorilor Intercer pentru posibilitatea continuarii acestei activitati! Comparativ cu numarul de vizitatori pe care ii are Intercer (o medie de 65000 vizitatori unici pe luna), un numar mic de persoane sau organizatii participa la sustinerea activitatii noastre. Intercer ofera materialele de pe website-urile sale in mod gratuit. … [Citeşte mai departe...]
“În femeie și-n frână să n-ai încredere” (Alex Badea, Revista Re:spiro)
foto: Alex Badea În vara anului trecut, în timp ce mă-ndreptam spre serviciu am văzut ceea ce de mult pândeam să fotografiez. O lunetă pe care scria: ”În frână și-n femei să n-ai încredere”. De data aceasta aveam și aparatul foto cu mine. Deși eram foarte grăbit, mi-am luat timp și mi-am făcut curaj să vorbesc cu proprietarul mașinii care tocmai se pregătea să plece. I-am cerut voie să-i fotografiez lunetă și să public imaginea pe care o puteți vedea în dreapta. › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Iosif si fratii sai – Epopee, de D.Jercan Alex.
(epopee) Poem epic de mari dimensiuni în versuri, în care se povestesc fapte eroice, legendare sau istorice, dominate adesea de personaje extraordinare sau supranaturale. El n-a avut nici o vină pentru haina lui cea nouă, Un cadou făcut de tatăl, un semn bun de prețuire… Se grăbea să-și poarte pasul pe poteci udate-n rouă, Să-și găsească, teferi frații, să-i sărute cu iubire… Tatăl său i-a pus pe umăr o desagă cu de toate, Și-n sertarul unei inimi de copil ascultător, A pus și cuvinte … [Citeşte mai departe...]
03. Parabolele Imparatiei – Pilda fiului risipitor ( 2 ): Fratele mai mare
Pilda fiului risipitor ( 2 ) - Fratele mai mare Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro Pilda fiului risipitor -o capodopera a predicilor Mantuitorului- este pe nedrept numita astfel. La fel de bine, ea ar fi putut fi numita si “Pilda tatalui iubitor”,sau “Pilda fratelui neiertator”. De altfel, evanghelistul Luca nu a dat niciun titlu acestei parabole. Titlurile capitolelor si subcapitolelor sunt adaogiri ulterioare ale diferitelor traduceri ale Bibliei. Pilda ne aduce in … [Citeşte mai departe...]
Biserici si transmisii noi la Intercer Tv – Mai 2011
In perioada Ianuarie - Aprilie 2011 am inceput preluarea automata a programelor Tv de la cateva biserici Adventiste din Romania si diaspora. Unele dintre aceste biserici au mai transmis la Intercer Tv anterior, altele au inceput acum. Unele biserici (cum sunt Addison Chicago, Miami, Brancoveanu) au ales ca urmarirea programelor sa se faca pe website-ul propriu, avand in acest fel si avantajul de a atrage mai mult trafic. Aceasta inseamna ca programele sunt afisate la Intercer Tv, iar cand … [Citeşte mai departe...]
Despre întrebări la modul cel mai serios (Lavinia Gedo, Revista Re:spiro)
Socrate,unul dintre gânditorii greci care a pus bazele filosofiei, fără a transmite ceva scris, avea o metodă interesantă de a scoate la iveală anumite aspecte ale vieţii. În loc să se înconjoare şi să se închisteze într-un mediu de intelectuali, adeseori îi plăcea să îşi petreacă timpul între sclavi, în pieţe, stând de vorbă cu oamenii şi ascultând despre viaţa lor, punând întrebări care-i punea în încurcătură atât pe sclavi cât şi pe nobilii greci. Întrebările lui nu erau menite să … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Regele a murit, traieste Regele!
„Regele a murit, traiasca regele!” De cate ori nu s-a auzit acest anunt, urmat de un indemn, in istoria omenirii!... Un rege era eliberat din functie, prin deces, si altul ii lua locul. Dar, in cazul Regelui, moartea nu a presupus succesiune la Tron, ci permanenta. „Regele a murit, traieste Regele!”, nu se poate rosti decat in legatura cu o singura Persoana, a carei domnie este pe durata nedeterminata. Regele a murit, din proprie alegere si nu pentru Sine, dar a si inviat, iar acum traieste … [Citeşte mai departe...]
Haine, de Jercan D. Alex
În Edenul de-altă dată, stropit cu parfum de cer, Eva nu avea oglindă, Adam n-avea șifonier… Îmbrăcau numai o haină, după voia Domnului, Fabricată cu migală în războiul cerului. Era unică prin formă, haina slavei de-altă dată, Nu era produs la normă, era albă, nepătată… Mai târziu, veni Satana să arunce cu nărav, Albul să devină negru, omul să ajungă sclav. Așa s-a-ntâmplat ca omul să nu poată trece proba… Așa apăru în lume, prima dată, … [Citeşte mai departe...]






