Un nou proiect misionar este pregătit în redacția Semnele timpului. În ultimii ani, edițiile speciale Un secol de semne (2008), E bine acasă (2009) sau Ultimele zile ale lui Iisus (2010) au fost bine primite și folosite de membrii Bisericii Adventiste ca instrumente misionare. Cele peste 200.000 de exemplare au însemnat tot atâtea familii din România unde a ajuns un mesaj din partea lui Dumnezeu. În decembrie 2010, Semnele timpului va oferi o nouă ediție specială, cu tema Nașterea lui … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: bine,
10. Decalogul – Decalogul si Biserica primului secol
DECALOGUL SI BISERICA PRIMULUI SECOL Autor Lori Balogh www.loribalogh.ro Conciliul de la Ierusalim Ne aflam in anul 49 d.Chr....Biserica crestina din Ierusalim era in fierbere. Nu din cauza persecutiei din partea iudeilor, si nici a celei din partea romanilor. Problemele erau interne, de natura doctrinala. Biserica era in continua crestere si, sub influenta lucrarii Duhului Sfant, Evanghelia patrundea tot mai adanc pe teritoriul imparatiei intunericului. Insa pe … [Citeşte mai departe...]
„Bell’s Palsy”
Suferinţa te răstoarnă uneori ca pe-o epavă Şi-ţi împinge năzuinţa spre paharul cu otravă… Disperat, priveşti spre zidul care-ţi este mai aproape Şi plângând, ca Ezechia, aştepţi valul să te-ngroape… Strigi, dar parcă în pustie… Tremurând deschizi o Carte, Care altă dată, sigur, îţi da aripi peste noapte, Însă astăzi parcă nimeni nu te-ude, nu-ţi răspunde… Parcă până şi Scriptura de privirea ta se-ascunde!.. Cel puţin aşa se pare când ai gura încleştată De nu poţi rosti o vorbă, aşa … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 46/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 18 Noiembrie 2010 Haiti. Holera se extinde. Violente. In Haiti, holera se extinde de maniera vertiginioasa. Miercuri 17 noiembrie, se inregistrasera peste … [Citeşte mai departe...]
stiri-info.ro – Jurnal medical, 12.11.2010 – 18.11.2010
Știri medicale importante: Sucul din sfecla de zahar face bine la creier Un studiu recent arata efectele benefice pentru creierul uman ale consumului zilnic de suc din sfecla de zahar. Sforăitul distruge creierul Oamenii de ştiinţă italieni susţin că sforăitul cronic în timpul nopţii generează modificări distructive la nivel cerebral. Plânsul se învaţă, iar râsul e instinctiv Potrivit unui studiu publicat în ultimul număr al revistei New Scientist, oamenii se nasc cu … [Citeşte mai departe...]
09. Decalogul – Decalogul in viata si lucrarea lui Iisus
09. DECALOGUL IN VIATA SI LUCRAREA LUI IISUS Autor Lori Balogh www.loribalogh.ro In lumea crestina, exprimarea Legii lui Dumnezeu a produs intotdeauna crispare. Este de neinteles faptul ca tocmai crestinii, cei care ar fi trebuit sa fie cei dintai sustinatori ai Legii lui Dumnezeu, tocmai ei se ridica cu inversunare impotriva ei, sustinand ca ea nu mai are valoare si valabilitate in timpurile Noului Testament. Aceasta tema controversata ( valoarea si valabilitatea Legii in Noul … [Citeşte mai departe...]
08. Decalogul – Decalogul si Iisus, Datatorul Legii
DECALOGUL SI IISUS – DATATORUL LEGII Autor Lori Balogh www.loribalogh.ro Iisus Christos – Judecator si Legiuitor “Iisus Christos este centrul si temelia tuturor lucrurilor. Cine nu-L cunoaste pe El nu cunoaste nimic despre sine si despre lume” – spunea Blaise Pascal, o “trestie ganditoare” din secolul al 17-lea (matematician, fizician , scriitor si filozof francez, 1623-1662 ). Persoana lui Iisus i-a fascinat si continua sa-i fascineze pe oamenii din toate … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Unicităţi - MARELE UNICAT Suntem unicităţi. Fiecare în parte. Nici un fel de amestec, mai ales juridic. Expresii “ca Abraam”, “ca Iov”, “ca Pavel” şi în ultimă instanţă “ca Domnul”, sunt doar orientative pentru a fi ficeare, “eu”, “tu”, “el” şi niciodată “noi”, decât prin legământ, prin contract, prin înţelegere. Legitatea unicităţii ca element de bază al existenţei naturale şi morale, nu trebuie nici forţată - căci se răzbună - nici ignorată - căci ne ignoră ea la numărătoare. … [Citeşte mai departe...]
Fortăreața din pustiu (7), de Cornelius Greising
FORTĂREAŢA DIN PUSTIU (Eseu biblic) (7) FUNCŢIONALITATEA SANCTUARULUI BIBLIC Fortăreaţa din Pustiu este nu numai un depozit de arme strategice, de sorginte cerească, ci şi un circuit de idei. O însorită bibliotecă ambulantă în care se scrie şi se citeşte exclusiv în limba gesturilor. Limbaj verbal nu există. Fiecare mişcare ritualică este ca un steguleţ de semnalizare care dirijează traficul corect al noţiunilor. Asistăm, mai exact, la un superb teatru mut. O scena impresionantă pe … [Citeşte mai departe...]
„De la un cardiac, cordial…”
„DE LA UN CARDIAC, CORDIAL…” "Nu mă retrag, nu pot să fac aşa ceva, însă voi fi mai resemnat". M-a impresionat foarte tare ultima poezie scrisă de Adrian Păunescu, pe patul spitalului: „TESTAMENT: DE LA UN CARDIAC, CORDIAL…” „…un mesaj în care îndeamnă oamenii să-şi poarte de grijă, să-şi păzească "şi inima, şi gândul", formula de final fiind "Dă-mi, Doamne, viaţă încă nişte ani/ şi ţării mele minima dreptate!". Fiul poetului, Andrei Păunescu, a acceptat ca poezia, care a fost … [Citeşte mai departe...]
O familie fericita
Unde se simte omul cel mai bine dacă nu acasă la el...? Chiar dacă casa lui este mai mică, mai modestă decat altele...Dar, dacă nu ai deloc casă? Dacă ai avut şi acum... dormi sub câteva scânduri acoperite cu folie de polietilenă? Şi asta, şi pe ploaie şi pe frig...? Acum câteva săptămâni postam un material despre familia Ciobanu din localitatea Berzumţi din judeţul Bacău. Această familie, din cauza unui scurt circuit a rămas fără nimic din casa lor modestă... Doar câteva hăinuţe salvate. În … [Citeşte mai departe...]
De ce plângem? (de Vali Stoian, Revista Re:spiro)
Dintre toate ființele care trăiesc pe pământ, omul este poate cea mai egoistă. Vrea totul pentru sine, iar atunci când nu obține ce își dorește sau consideră că merită, luptă cu toate armele sale. Iar una dintre armele în fața căreia chiar nu știi cum să reacționezi este plânsul. Totuși, de ce plânge omul? În mai mult de 90% dintre cazuri, motivele sunt egoiste. Plângem pentru că nu ne stă bine părul atunci când ne grăbim la o întâlnire, pentru că nu avem bani să ne cumpărăm ce ne … [Citeşte mai departe...]


