“CE ESTE SCRIS”, dar şi “CUM CITEŞTI” ce stă scris Domnul a zis odată unui învăţător al Legii: “CE este scris în Lege? CUM citeşti în ea”? Luca 10, 26 “CE” este scris în Sfânta Scriptură, aparţine lui Dumnezeu şi este de neschimbat. Cine schimbă CE este scris se expune unor urmări veşnice. Avertizarea din partea Domnului în această privinţă este fermă şi doar un singur personaj s-a încumetat să facă acest lucru denumit în istorie de proporţii profetice: “Se va încumeta să schimbe … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: citeste
baruc.ro – Judecata judecatorilor
„Pentru ca zice in inima ei: ‚Sed ca imparateasa, nu sunt vaduva si nu voi sti ce este tanguirea!" Tocmai pentru aceea, intr-o singura zi vor veni urgiile ei: moartea, tanguirea si foametea. Si va fi arsa de tot in foc, pentru ca Domnul Dumnezeu, care a judecat-o, este tare.” (Apoc 18.7-8) „In Dumnezeu noi credem”, scrie pe banii americani. Cand a pornit razboiul din Afganistan, in declaratiile sale publice, George Bush il lua ca Sfatuitor si Calauzitor pe Dumnezeu, asa cum fac cei mai multi … [Citeşte mai departe...]
Adevărul în prim plan (Ionut Stanica, Revista Respiro)
„Ce este adevărul?” Dacă ar fi să ne referim la un studiu de caz, am avea toată dreptatea dacă am afirma că există o diferență între prezentarea faptelor și cea a adevărului, raționament împărtășit și de cunoscutul scriitor ceh Milan Kundera atunci când face referire la adevărul jurnalismului, din romanul său „Nemurire” : „…Nu este vorba despre adevărul lui Dumnezeu, pentru care a fost ars pe rug Jan Hus, nici de adevărul ştiinţei şi al spiritului de liber-cugetător, în numele căruia a ars în … [Citeşte mai departe...]
Ruladă cu nucă
Ingrediente: 250 g fulgi de ovăz 100 g curmale (fără sâmburi) / 2-3 linguri de miere 1/2 baton vanilie măcinat 1 praf de sare 1/4 linguriță praf de turmeric 150 ml lapte de migdale / apă Mod de preparare: Fulgii de ovăz se macină în râșința de cafea până devin ca făina, apoi toate ingredientele se pun în robot și se amestecă bine. Coca rezultată se pune pe o folie (de plastic), se acoperă cu (citește mai departe) … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Titanic: din lectiile trecutului
„Sculati-va si plecati, caci aici nu este odihna pentru voi; caci, din pricina spurcaciunii, vor fi dureri, dureri puternice.” (Mica. 2.10) Toti credem ca avem vieti speciale, ca noua nu ni se poate intampla ceva rau, cu atat mai putin foarte rau, oricum nu un rau iremediabil sau fatal. Credem cu tenacitate ca ceea ce intreprindem este sub calauzirea lui Dumnezeu (cei care credem in El si in calauzirea Lui) si ca drumurile pe care El ne duce sunt cele catre bine un pamantesc indubitabil. Ne … [Citeşte mai departe...]
Budincă (cu fructe)
Ingrediente: 400 g fulgi de ovăz 5 smochine tăiate mărunt 10 curmale 5 mere tăiate cubulețe 200 g vișine 1/2 baton de vanilie 50 g stafide 1 praf de sare aproximativ 1 1/2 căni de apă goji Mod de preparare: Apa, curmalele, vanilia și sarea se pun în blender și se procesează până rezultă o cremă fină. Într-un vas separat se pune ovăzul, merele tăiate cub, vișinele, smochinele tăiate mărunt, stafidele iar peste ele se toarnă crema obținută anterior și se amestecă bine. Dacă mai … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Doua tipuri de filme, doua destine
„Nu voi pune nimic rau inaintea ochilor mei; urasc purtarea pacatosilor; ea nu se va lipi de mine.” (Ps. 101.3) Vine Pastele si televiziunile vor difuza si filme cu subiecte religioase, mai mult sau mai putin tangente crestinismului. In masura in care nu risca sa repete programul din anii precedenti sau nu se suprapun cu celelalte canale de televiziune, difuzeaza filme cu Isus, nu neaparat cu Isus cel din Biblie. De fapt, nicio productie cinematografica nu il reda pe Isus cel din Biblie, dar … [Citeşte mai departe...]
Panică stupidă (Ionut Stanica, Revista Re:spiro)
Prima impresie care mă învăluie atunci când ajung cu lectura Bibliei la capitolul 14 din cartea Numeri, izbucneşte de fiecare dată în aceeaş exclamaţie de uimire: “Ce deficienţi!…” Şi pun pariu că şi pe tine te revoluţionează atitudinea israeliţilor, accentuată în primul verset al acestui capitol. › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Bilete gratuite pentru zboruri intergalactice
„Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi. Stiti unde Ma duc si stiti si calea intr-acolo.” (Ioan 14.3-4) Din data de 25 martie, avioanele operatorilor de zbor low-cost vor decola de pe aeroportul Otopeni. Cum va afecta acest lucru dinamica preturilor si, respectiv, a vanzarilor? citeste in continuare … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Fascinantul drum al unui samurai spre crestinism
„Eram gata sa raspund celor ce nu intrebau de Mine, eram gata sa fiu gasit de cei ce nu Ma cautau; am zis: ‘Iata-Ma, iata-Ma!’ catre un neam care nu chema Numele Meu.” (Isaia 65.1) Zi dupa zi, aceleasi chipuri si aceleasi activitati. In valea saraca in care traieste, samuraiul acepta, cu obida, viata pe care o duce si care este aceeasi, an dupa an, fara sa banuiasca faptul ca viata i se va schimba candva radical, intr-un mod la care nici nu s-ar fi gandit. Cum ar fi putut sa viseze acest om … [Citeşte mai departe...]
Studiile Scolii de Sabat pe noul website al Editurii „Viata si Sanatate”
Editura "Viata si Sanatate" a lansat saptamana aceasta (Martie 20, 2012) un nou website, cu o grafica atractiva si o noua aranjare a materialelor. Puteti vizita noul website la adresa http://viatasisanatate.ro Editura "Viata si Sanatate" pregateste si afiseaza saptamanal Studiile biblice pentru Scoala de Sabat. Pentru a accesa studiile biblice pentru majori din aceasta saptamana dati click pe link-ul de mai jos: Studii biblice majori: 17 - 23 martie 2012 Dumnezeul iubirii - Pentru … [Citeşte mai departe...]
Mulţumire (Tina Albu, Revista Re:spiro)
Trăim vremuri grele, vremurile din urmă cum se zice. E dificil să rămânem liniştiţi şi mai mult, mulţumitori, când toată lumea ne stă împotrivă. Totuşi, noi creştinii suntem încurajaţi şi îndemnaţi să fim mulţumitori în orice circumstanţe. Nu doar când ne merge bine – deşi dacă am fi sinceri, atunci suntem cei mai mulţumitori – ci şi în momentele mai puţin roz, când totul pare să se dărâme. Atunci să ne amintim că Dumnezeu este cu noi şi pentru că ne vrea întotdeauna binele,„toate … [Citeşte mai departe...]





