Stimati prieteni, Tinand cont de faptul ca materialele oferite de Intercer sunt gratuite, incercam sa gasim surse financiare suplimentare pentru activitatea noastra. Considerand ca Intercer va este de folos prin resursele pe care le ofera, va reamintim mai jos cateva modalitati prin care puteti sustine Intercer. Daca locuiti in Romania - redirectionati 2% din impozit catre Intercer Daca locuiti in Romania, puteti sustine activitatea Intercer prin redirectionarea a 2% din … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: despre
Creațiune,evoluție sau creațiune-evoluție?(11), de Cornelius Greising
Studiu biblico-ştiinţific (11) 2. NODUL GORDIAN SPECIOGENETIC (Originea speciilor) INTRODUCERE Nodul gordian speciogenetic reprezintă cel de-al doilea „măr” al discordiei biologice. Probabilitatea trecerii de la o specie la alta. Adică cel de-al doilea zid de neescaladat – dintre cele trei ziduri – rdicate în calea evoluţiei (zidul biogenetic, zidul speciogenetic şi zidul antropogenetic). Pot oare speciile să apară de la sine dintr-o formă unicelulară ? O întrebare care … [Citeşte mai departe...]
Extrema din canal (Codruța Corbei, Revista Re:spiro)
Orizontul care definea limitele lumii noastre a fost şters. Centrul care ne ţinea în loc a dispărut. Era noastră, care ajuns să fie numită din ce în ce mai mult postmodernă, pluteşte într-un pluralism de perspective, într-un exces de posibilităţi filosofice, dar fără nicio noţiune dominantă a ţelului spre care se îndreaptă sau a modului în care l-ar putea atinge. Aşa încerca, James W. Sire să definească nedefinitul, să vorbească în termenii realităţii despre epoca postmodernă şi despre … [Citeşte mai departe...]
Scut antiminciună (Valentina Drăgușin, Revista Re:spiro)
Cineva spunea odată că noi vrem ca Dumnezeu să ne îngăduie aşa cum suntem, dar noi nu-L acceptăm aşa cum este El. Fiecare dintre noi are întrebările şi problemele sale, fiecare vede lucrurile diferit având perspective diferite, şi asta pentru că suntem unici. Sau cel puţin aşa ne place să credem. Nu putem să Îl acceptăm pe El aşa cum este… Dar cum este El? Când a fost ultima oară când ai spus unei alte persoane despre cum este Dumnezeu? › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 14/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 8 Aprilie 2010 SUA si Rusia au semnat noul acord START. Presedintele american, Barack Obama si cel rus, Dmitri Medvedev au semnat joi la Praga, … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Critici
„Vai de cei ce numesc raul bine, si binele, rau, care spun ca intunericul este lumina, si lumina, intuneric, care dau amaraciunea in loc de dulceata, si dulceata in loc de amaraciune!” (Isaia 5.20) „Nu stiu altii cum sunt, dar eu...”, scria Creanga in Amintiri... si scriu si eu azi, nu in amintiri, ci in Critici. Dar critici pe baza unor amintiri, pe care ti le pot procura titlurile unor buletine de stiri sau ziarele de scandal, rasfoite in mijloacele de transport in comun sau prin … [Citeşte mai departe...]
Editorial de aprilie
Sărbătorile pascale tocmai au trecut. Primăvara se pare că va veni şi pe la noi. Însă eternele griji şi dezamăgiri nu au dispărut. Criza economică se desfăşoară în voie, iar resursele pe care le avem sunt tot mai puţine.... Să ne mai putem bucura de frumuseţea naturii? Să mai rămână ceva din amintirea evenimentului învierii Domnului Hristos? Depinde. Pentru unii sărbătorile au fost doar un pretext de a mai uita de necaz. Pentru alţii, doar a şi le reaminti mai bine, date fiind circumstanţele … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Încă ceva despre “SOCOTIT NEPRIHĂNIT” Nu departe în urmă discutam despre frumoasa expresie biblică pe româneşte “socotit neprihănit”. Dar oricât s-ar spune de mult despre această “stare” oferită omului, este prea puţin, rămânând un subiect de veşnicie. Oricum, câte ceva chiar de pe-aici, ne poate fi spre bine. În nici un caz - pare că ziceam -, “SOCOTIT NEPRIHĂNIT”, nu poate însemna NEPRIHĂNIT, căci altfel n-ar mai fi nevoie de adăugat la el “SOCOTIT”. Şi parcă mai … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 13/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 1 Aprilie 2010 Scopul scuza mijloacele. La lista oamenilor bogati care s-au hotarat sa-si foloseasca averea in opere de binefacere, s-a adaugat recent un nou nume, … [Citeşte mai departe...]
Creațiune, evoluție sau creațiune-evoluție? (10), de Cornelius Greising
Studiu biblico-ştiinţific (10) NODUL GORDIAN BIOGENETIC (Originea vieţii) NODUL GORDIAN BIOGENETIC - CONCLUZII Primul nod gordian al evoluţiei este nodul gordian biogenetic. Aşa-zis primul salt natural al trecerii de la materia moartă la materia vie. Adică apariţia vieţii (biogeneza). Primul pas „natural” al presupusei teorii evoluţioniste. O presupunere care trebuie confirmată sau infirmată. Nodul gordian biogenetic – apariţia vieţii – aparţine trecutului. Un trecut inaccesibil … [Citeşte mai departe...]
Acrostih de Galatia
Roada Duhului Sfant TE intrebi de ce ma rog cand ploaia de lacrimi vine? IUBESC cerul, iubesc crucea, te iubesc chiar si pe tine! CU o dragoste fierbinte, nu cu una trecatoare… O de-ai intelege darul dat de Cel ce nu mai moare!... IUBIRE ti-a dat prin jertfă… Vin-o, prinde mana Lui! VESNICA va fi rasplata pe meleagul cerului!... Biciul iernii care bate cu furie si putere Uscand iarba, frunza, floarea care poarta-ntransa miere, Ca orice, in lumea asta va ajunge-ntr-un final Un … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
CE VREMURI TRĂIM?!? Semne de întrebare pentru conştientizare şi semne de mirare că vremurile lumii au trecut parcă aşa de repede şi iat-o pe ultima, pe care conform Bibliei atâţia oameni credincioşi voiau s-o vadă şi doar i-au urat de bine de departe. După înţelesul Scripturii, ei meritau s-o vadă pentru că o înţelegeau şi aşteptau. Mă întreb în acest sens cât de mult o merităm noi pe aceleaşi motive de “dorinţă” şi “aşteptare”. Să desfăşoare vremurile după planul Său, aparţine lui … [Citeşte mai departe...]
