SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 9 Februarie 2012 Ce este mai important? Tabloul politic și mai ales economic al anului 2012 nu se anunță deloc … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: L-am
In cautarea Fericirii
Mirela si Bogdan sunt o familie tanără din Orasul Macin, Judetul Tulcea. Amandoi si-au propus să trăiască viața la maxim pentru a descoperi fericirea. Zi după zi, se afundau însă tot mai mult în deznădejde. Deși aveau o casă frumoasă, mașină și o fetiță zburdalnică, fericirea părea tot mai departe. - “Îmi doream să am cat mai mult, povestește Bogdan. Credeam că odată cu acumularea bunurilor materiale va veni și împlinirea sufletească. Nu a fost așa. Am ajuns să trăiesc ca toți ceilalți fără … [Citeşte mai departe...]
Vindecarea mea de cancer m-a costat… 50 de euro!!!
La varsta mea de 62 de ani(1,73 inaltime si 75 kg) nu aveam probleme de sanatate deosebite, mai cu seama ca nu am fost fumator, nu am consumat alcool, cafea sau alte „sucuri” din comert, ci am mancat sanatos(foarte rar putina carne de pasare sau peste). Totusi in Noiembrie 2010 o stare de sanatate anormala m-a determinat sa contactez un profesor - medic la un cabinet particular din Bucuresti pentru a face o investigatie mai laborioasa. Acesta mi-a propus o internare in spitalul unde profesa … [Citeşte mai departe...]
Aşa fraţi şi credinţă… mai DA!
- Măi Ghiorghi, da cine îs oamenii ăştia de te ajută? ... Aceasta era întrebarea vecinilor lui Nea Ghiorghi, fostul vieţaş liberat despre care v-am povestit cu ceva timp în urmă. (http://intercer.net/generale/il-condamnam-a-doua-oara-sau-ii-acordam-a-doua-sansa.html) În primele zile de muncă la casa lui, vecinii doar ne salutau dar apoi au venit câte unul la noi ba cu o sticla de must, ba cu altceva cerându-şi scuze că nu ne pot ajuta din cauza culesului la vie, la porumb şi ne … [Citeşte mai departe...]
Penița diplomat din Hot Springs, Arkansas, SUA
IARDAC 2011 - 1 - (Intalnirea Romanilor din America si Canada), s-a incheiat in sunet de “OSANALE”, aduse la adresa Marelui Eu Sant. Cu mic cu mare, mai scolit sau nu, am sarbatorit impreuna timp de trei zile, momente frumoase din panoplia adventa de tip Romanesc. Au fost oaspeti de pretutindeni, SUA, CANADA, FRANTA, ROMANIA, TURCIA, VENEZUELA, etc., ce au onorat cu prezenta lor, marile si micile Sali de Concerte si Seminarii … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 38/2011
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele saptamanii 22 Septembrie 2011 Palestina în plină ofensivă diplomatică. Vinerea aceasta Mahmoud Abbas președintele Autorității Palestiniene este programat să i-a cuvântul în cadrul lucrărilor … [Citeşte mai departe...]
Sustinere in rugaciune – Eugen Profir
Ma numesc Eugen Profir, sunt pastor la Vaslui/Romania, si ma confrunt cu o problema de sanatate pentru care solicit IN PRIMUL RAND sprijin in rugaciune. Cred ca problema este in mana Domnului, si mai cred ca El are solutii pentru problema mea de sanatate. Mi-a fost foarte greu sa decid la nivelul mintii: Faca-se voia TA. Am hotarat sa las problema in mana Domnului si ma simt mult mai in siguranta chiar daca analizele imi spun altceva. Am HEPATITA B, care a devenit cronica, pe care am … [Citeşte mai departe...]
Din nou la şcoală…
Se zice că omul... cât trăieşte învaţă. Şi chiar cred că este aşa. Dar, este o perioadă specifică când fiecare om nu are altceva de făcut decât să înveţe... Iată, se apropie noul an şcolar. Cei ce avem copii ştim ce înseamnă asta, nu-i aşa? Haine, rechizite, cărţi, caută gazdă, taxe şcolare, etc. Nu ştiu dacă e aşa de simplu, ba, cred că este destul de greu. Mult mai greu este însă pentru Mihaela. Am cunoscut-o acum 7 ani la unul din penitenciarele din Moldova. Fusese studentă anul … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
VEŞTI CONTRADICTORII - VEŞTI ALE SFÂRŞITULUI Media oficială a Bisericii Adventiste de Ziua a Şaptea (căci “media neoficială” - “bârfa” -, cum o numeşte Biblia, nu merită a fi luată în consideraţie), pe lângă multele veşti frumoase în statistici de evanghelizare, misiuni gloable şi investiţii de caritate nebănuit de mari, ne mai face cunoscut şi câte o veste tristă. Una din ele, devenită de “pomenire” dacă de “sărbătorire” nu se cade s-o numim, este “ABUZUL are loc chiar şi în … [Citeşte mai departe...]
Experiențe din misiune: Salvați prin Harul divin
Oamenii vorbeau cu interes despre ultimele evenimente din fabrică. Cei mai mulţi erau uimiţi și nu ştiau ce să creadă. Chiar si patronul a fost luat prin surprindere. Marinela, o femeie tânără, stătea în fața lui cerând să-i aprobe demisia. Să renunţi la muncă după zece ani petrecuţi acolo și într-un timp de mare criză financiară, nu e uşor. Motivul era însa și mai uimitor.“Eu îl iubesc pe Dumnezeu si vreau să îl urmez cu adevărat. M-am hotărât să mă botez. Sâmbăta este ziua sfântă. Dacă nu … [Citeşte mai departe...]
Periscoape suprastelare (6), de Cornelius Greising
PERISCOAPE SUPRASTELARE (6) SIMBOLISTICA CIFREI 7 (urmare) MITUL DESCOMPUNERII LUMINII În formidabila dinamică a luminii fizice există, aşa cum s-a aratat, trei transformări fundamentale: compunere, descompunere şi recompunere. „Lumea luminii”, purtând însemnele suratei sale originale (lumina fizică) îmbracă aceleaşi destin al modelului său alegoric: compunere, descompunere şi recompunere. Fascinantul fenomen de compunere al lumii fizice are loc în retina fiecărui ochi, atunci când … [Citeşte mai departe...]
Deţinut pentru o nouă viaţă
Misionar Lazăr Nicu - conferința Oltenia, loc. Cernetu Au trecut multe zile de la acel tragic eveniment, aproape patru ani, pe care nici acum nu pot să-l înţeleg. Nu ştiu de ce m-am îmbătat, nu ştiu de ce tulburam liniştea în local, nu ştiu de ce am alergat degrabă acasă de am luat cuţitul după ce proprietarul m-a dat afară din local, nu ştiu de ce m-am întors cu hotărârea de a-l junghia pe cel ce mă umilise în faţa tuturor celor din local…nu mai ştiu ce s-a întâmplat după aceea pentru … [Citeşte mai departe...]





