Trecut-au ani... În Ghetsemani, cei trei paseau cu El alaturi. Cuprins de-o-ntristare ca de moarte Nu ar fi vrut s-o poarte singur Caci lacrimile s-au schimbat în sânge.. Dar inima se frânge în durut Ca n-au putut un ceas de veghe... Si-au adormit... si i-a trezit : "Se-apropie vânzatorul ! Sa mergem!" Ca într-un mit cu jar în noapte Petru e prins 'n-acele soapte: "Si tu esti unul dintre ei!" Cu ochii grei mijind a zori S-a lepadat în graba de trei ori.. Doar ucenicul cel iubit L-a … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: go
Sa ingropam securea
Te califici sa conduci numai în masura în care esti dispus sa slujesti. Noul ambasador al Rusiei la NATO, Dmitri Rogozin, i-a daruit, un tomahawk inscriptionat secretarului general al Aliantei Nord-Atlantice Jaap de Hoop Scheffer, in finalul prezentarii scrisorilor de acreditare. “M-am gandit mult cu ce suvenir l-as putea surprinde pe secretarul general al NATO. Ştiu ca el viziteaza frecvent Rusia si cu aceste ocazii probabil a vazut tot felul de pãpusi rusesti Matrioska, samovare etc. Mi-am … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
24 Octombrie - SABATUL CREAŢIUNII?!? Lui Nikolaus Satelmajer - Editorul revistei MINISTRY, oaspete recent al Curierului Adventist - (revistă a Uniunii Adventiste din România) ne informează ANN, cităm, “după ce a auzit că în ultimii trei ani sute de biserici şi sinagogi celebrează WEEKENDUL EVOLUŢIEI, i-a venit o idee (ne întrebăm de ce a auzit aşa târziu şi de ce i-a venit ideea aşa târziu după trei ani) şi s-a gândit “De ce nu avem o zi în care să CELEBRĂM … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 17/2009
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi“ Semnele saptamanii 1 Mai 2009 Vatican. Vizita protocolara. Lumea contemporana este caracterizata prin ,,flexibilitate, intelegere”, si arta … [Citeşte mai departe...]
Cronica Ideilor – “Arta simetriei”
"Apoi Dumnezeu a zis: - Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra; el sa stapaneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului…. Sa-mi faca un locas sfant, si Eu voi locui in mijlocul lor…..Sa faca un chivot din lemn de salcam…Sa torni pentru el patru verigi de aur, si sa le pui la cele patru colturi ale lui: doua verigi deoparte si doua verigi de cealalta parte….. Sa faci un sfesnic de aur curat….Din laturile lui sa iasa sase brate: trei brate ale sfesnicului dintr-o parte, si … [Citeşte mai departe...]
Intâlnirea Diasporei Române, 2009
Către fraţii noştri de acelaşi neam, în Isus Hristos, răspândiţi prin America de Nord şi până la marginile pământului! Scumpi fraţi, Vă salutăm cu pacea Domnului nostru Isus Hristos, şi dorim ca harul şi binecuvântarile Sale să vă fie oferite din belşug în viaţa şi lucrarea fiecăruia dintre dumneavoastră în locul unde vă aflaţi! Ne face o deosebită plăcere să vă invităm anul acesta la o întâlnire deosebită de familie, la o serbare a părtăşiei cu Domnul Isus şi unii cu ceilalţi, la un … [Citeşte mai departe...]
Inscrieri Gradinita Priki (Bucuresti Militari) si Gradinita Licurici (Bucuresti Cuza Voda)
Incepand cu data de 01 mai 2009 primim inscrieri la Gradinita PRIKI si Gradinita LICURICI pentru anul scolar 2009 - 2010. Copiii pot avea varsta cuprinsa intre 2 ani si jumatate si 6 ani. Gradinitele ofera program prelungit, cursuri de muzica-pian, invatarea limbii engleze, excursii, precum si o atmosfera in care copilasii se vor simtii ca intr-o familie. Adresa gradinitelor este: Gradinita Priki (Bucuresti Militari) - strada Sergent Apostol Constantin nr 12, sector 6. ( aproape … [Citeşte mai departe...]
Oaspeti de Primavara
Oaspeţi de Primăvară Din miazăzi venind în stoluri Au început din nou s-apară, Pe ceru-albastru, fară nouri Oaspeţi dragi de primăvară. Sunt păsări multe, călătoare Ce se întorc iar din băjenie, Sub cer senin şi dulce soare Cu flori mulţime, pe câmpie. Venind de pe alte meleaguri, Din alte ţări, cu clima caldă, Ele fac cuiburi, între ramuri, Şi-aici-n ape dulci se scaldă. De-acuma sunt la ele-acasă Căci nicăieri în lumea largă, Nu au o viaţă mai frumoasă Când în familii, … [Citeşte mai departe...]
Sarbatoarea narciselor de la Vad, judetul Brasov
Ai inima tanara? Esti dornic sa iti faci noi prieteni? Vrei sa-L lauzi pe Dumnezeu alaturi de persoane din toate colturile tarii? Daca raspunsul tau este afirmativ, te invitam sa participi la „Sarbatoarea narciselor”. Anul acesta, 2009, evenimentul va avea loc in zilele de 15-17 mai, in comunitatea Vad, jud. Brasov, Conferinta Transilvania de Sud. Evenimentul va fi organizat de catre comunitatea locala in colaborare cu Departamentul Tineret al Conferintei Transilvania de Sud. Invitat … [Citeşte mai departe...]
Păcăleala omenirii
“Dacă A reprezintă succesul în viaţă, atunci A este egal cu x plus y plus z. Munca reprezinta x; y înseamna joacă; iar z – să ştii să-ţi ţii gura”. Albert Einstein Sărbătorim ziua păcălelii sau nu? Păcălelile sunt minciuni? Noi romanii ştim să facem haz de necaz… iar basmele româneşti au prins în iureşul lor personajul Păcală. Unul care ştia să evadeze, din orice gen de criză, prin păcăleală… Păcăleala poate fi minciuna sau farsa… Păcăleala şi minciuna pot îmbrăca uneori aceeaşi haină dar, … [Citeşte mai departe...]
Reforma radicala la Toronto
Urmasi ai Reformei Radicale din secolul 16, crestinii mennoniti pastreaza un parfum de istorie si spiritualitate oriunde ii intalnesti. Cei mai multi mennoniti sunt in USA, Canada si Congo, dar pot fi intalniti in alte 51 tari ale lumii, pe toate cele 6 continente. Biserica Adventista "Romanian Heralds" Toronto i-a intalnit la ea acasa Sambata, 18 Aprilie, cand a primit vizita unui grup de tineri mennoniti din doua comunitati aflate la 1,5-2 ore distanta de Toronto. Personal am fost uimit … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA -Benone Burtescu
SABATUL Ceva, dar nu ORICE. Cumva, dar nu ORICUM. Ne-am plictisit. De mii de ani la Templu în ziua a ŞAPTEA. Să dezlegăm Sabatul de Templu şi de ziua a şaptea, poate e mai bine. Să mergem şi în altă zi la Templu căci am intrat într-o obişnuinţă din ce în ce mai săracă, mai iraţională. Chiar aşa. Iar Vineri, iar apusul soarelui, iar lecţiune, iar rugăciune, iar deschidere cu comunitatea, iar cântat cu corul, iar..., ne facem de râs. Nimic nou, nici o altă … [Citeşte mai departe...]