Omul a intuit dintotdeauna că fructele sunt o comoară pentru sănătate. În trecut, această înţelepciune s-a concretizat în maxime cum ar fi “Un măr pe zi, de doctor te va păzi” şi se baza în primul rând pe dovezi ale bunului simţ. În prezent, conştienţa cu privire la calităţile sanogene ale consumului zilnic de fructe şi legume a luat forme noi, cum ar fi de pildă sloganul publicitar iniţiat de autorităţile americane de sănătate publică, difuzat intens în mass-media de peste ocean sub … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Meu
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“CORDOBA” Mă minunez şi eu de câte se petrec pe lume. Am urmărit dezbaterile publice care au vânzolit ultimele săptămâni - şi nu s-au terminat - cu privire la un proiect al populaţiei musulmane din Statele Unite, de a construi o moschee mare de tot, lângă locul unde au fost distruse cele două clădiri mari numite “turnuri”, în New York la 11 Septembrie 2001. Nici vorbă să mă declar pro sau contra acestui proiect pentru că nu e treaba mea, şi nici nu mă pricep. Am auzit însă că a fost … [Citeşte mai departe...]
După muncă şi… recreere (Daniel Daniluc, Revista Re:spiro)
Mă întreb: oare câţi dintre oamenii din jurul meu au auzit în ultima vreme următorul anunţ: De mâine eşti liber. Din cauza crizei suntem nevoiţi să facem reduceri de personal. Ne pare rău. Poate că printre ei, în această categorie intră părinţii, fraţii, surorile sau chiar prietenii tăi. Într-o măsură mai mare sau mai mică, am fost şi noi afectaţi de această afirmaţie, împreună cu ei. Când eram elev, cea mai mare bucurie era să fiu întors de pe drumul spre şcoală pe motiv de… GREVĂ. A fi … [Citeşte mai departe...]
Editorial Septembrie 2010: Sa fii bun presupune sa fii puternic
De Octavian Lupu, octavian_lupu@yahoo.com De multe ori îmi aduc aminte de anii de şcoală generală şi mai ales de orele de educaţie fizică, sau de sport, cum se mai spunea atunci. De fiecare dată când trebuia să avem aceste ore, trebuia să trec prin supliciul îngrozitor al dezbrăcării de hainele de şcoală şi îmbrăcării în echipamentul sportiv. Aveam şi de ce să fiu jenat. Eram cel mai gras din clasă, iar ora de sport era o ocazie de amintire plină de ironii a acestui fapt. În plus, nu … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Cine ne-a furat banii?
„Daca imprumuti bani vreunuia din poporul Meu, saracului care este cu tine, sa nu fii fata de el ca un camatar si sa nu ceri camata de la el.” (Exod. 22.25), „Sa aveti cumpene drepte, greutati drepte, efe drepte si hine drepte. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru care v-am scos din tara Egiptului.” (Lev. 19.36) „Sa n-ai in sacul tau doua feluri de greutati, una mare si alta mica.” (Deut. 25.13) In presa centrala au aparut, in ultimele zile, referiri cu privire la initiativa unor clienti bancari, de … [Citeşte mai departe...]
În doi… (Mirela Rădoi, Revista Re:spiro)
Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el” (Geneza 2:18). Visam la un viitor într-o carieră sigură din punct de vedere financiar, doream să fiu cunoscută de cât mai multă lume, apreciată şi invidiată totodată, să mă simt bine în pielea mea, să fiu mereu plină de viaţă şi putere… Aşa credeam că voi fi fericită. Părinţii mei aveau şi ei grijă să îmi hrănească iluziile, încurajându-mă să îmi fac intrarea în rândul celor mai … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 34/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 26 August 2010 Pakistan. Inundatii. Peste 800.000 de oameni sunt izolati complet in Pakistan din cauza apelor revarsate iar accesul la acestia se poate face … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
CRONOLOGIE: CORP - MINTE? MINTE - CORP? De fapt, o respectăm sau nu, cronologia este aceeaşi iar noi avem parte de beneficii sau pierderi. Oricum, în aceste ziceri suntem doar în gândirea SECULARĂ care se referă la situaţia temporară de existenţă, de la aşa zisa NAŞTERE la aşa zisa MOARTE, în care orice-am face CORPUL este supus putrezirii, iar MINTEA, biata de ea, încetează. Făcătorii acestor două ziceri nu au în vedere viaţa veşnică. Dar chiar şi în această gândire fără de … [Citeşte mai departe...]
Prețuiește-te (Revista Re:spiro)
Te laud că sunt o făptură aşa de minunată. Minunate sunt lucrările Tale, şi ce bine vede sufletul meu lucrul acesta! (Psalmi 139:14) De-a lungul timpului am învăţat că într-adevăr nimic nu îmi aparţine, nimic nu pot face singur; până şi puţina forţă pe care o am este un dar, de care eu doar mă folosesc, cu recunoştinţă. A. Întreabă un om, la trecerea dintre ani, la o aniversare sau în momentele de răscruce ale vieţii, ce îşi doreşte cel mai mult, şi printre răspunsurile lui vei găsi … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
CÂT de CÂT Nici vorbă de a face noi politică modernă - deşi străveche - comunism, socialism, capitalism, etc. Trăim totuşi într-o lume socială, comună, care depinde de capital - modalitatea de supravieţuire. Biblia defineşte aceste lucruri şi reglementează prin învăţătura ei în modul cel mai bun, realitatea condiţionată de păcat până la rezolvarea ei definitivă în promisa Împărăţie, mai autentică chiar decât realitatea de azi. În chip desăvârşit atunci, cât de cât acum. … [Citeşte mai departe...]
1 si 2 Imparati (sau 3 si 4 Regi)
Continut Titlul cartii Autorul cartii Cadrul istoric la cartile Imparatilor Tema cartii Schita cartii Titlul cartii CELE doua carti actuale ale Regilor au fost la inceput una singura, cunoscuta in ebraica sub numele de Melakim, "Regi". In Biblia ebraica cartea Regilor a ramas nedivizata pana in timpul editiei tiparite a lui Daniel Bomberg, in 1516-17. Traducatorii in limba greaca ai LXX, care au impartit "cartea … [Citeşte mai departe...]
Simptomele nu pot sa vindece
În studiul biblic din 18 iulie, la sfârşitul notei de sub întrebarea 1 este următoarea frază:”Legea nu poate să mântuiască, aşa cum simptomele unei boli nu pot să trateze boala. Simptomele nu tratează, ci scot în evidenţă nevoia de tratament. Aşa funcţionează Legea.” Când am citit prima dată, am spus că este o greşală, fie de traducere fie de concept, deoarece în viaţa practică nimeni nu aşteaptă de la simptome să vindece o boală. E ceva absurd. Mi se părea mai corect să … [Citeşte mai departe...]



