1 Împărați 3 Citind cărți poți dobândi cunoștințe. Studiindu-le, poți avea profunzime în gândire. Poți învăța și din propria ta viață, dar trebuie să faci multe greșeli ca să ai experiență. Nu degeaba este zicala „Cine nu are bătrân să își cumpere”, pentru că experiența celor cu perii albi este a acelora care au învățat din greșeli. Dar este posibil să fie un tânăr înțelept? Solomon, în rugăciune, își recunoaște lipsa: „nu sunt decât un tânăr, nu sunt încercat”, adică nu avea experiență. Așa … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: din
Ce am zis, așa să fie! ( Carina Diaconu , Revista RE:spiro )
Privirea mi-a rămas, un moment, asupra unui calendar care avea un mesaj ce m-a pus pe gânduri: ”Anul acesta nu mai vorbesc de rău. Am zis!” Cum ar fi să te trezești într-o dimineață, aparent obișnuită, să îți faci nenumărate planuri, dar atunci când ieși din casă, din ”lumea ta”, să îți dai seama că ieși din tipare, că nu ești ceea ce este ”căutat”? Deși încercăm să ne păstrăm principiile, cu timpul e posibil să se piardă într-o lume superficială, unde toate ”obiectele” au viață și te … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Asa se face omului pe care il onoreaza Dumnezeu
„Caci voi cinsti pe cine Ma cinsteste, dar cei ce Ma dispretuiesc vor fi dispretuiti.” (1Sam. 2:30) Cei pe care ii consideram ca sunt departe de Dumnezeu si nu asculta de El, s-ar putea ca, daca ar fi scris un raport sub inspiratie divina, asa cum a fost consemnat Cuvantul Sau, tabloul prezentat sa fie cu totul altul si cei pe care ii credem buni sa fie prezentati ca rai, iar cei rai sa fie buni. Chiar Isus mentioneaza ca vor veni multi si vor sta la masa cu patriarhii, iar cei care se numesc … [Citeşte mai departe...]
Un nou design pentru website-ul Editurii Viata si Sanatate
Editura "Viata si Sanatate" lucreaza la un nou website care asigura o mai usoara navigare pentru utilizator. Acest nou design se aplica atat la libraria virtuala unde puteti comanda cartile dorite, cat si la partea de Resurse Biblice, Stiri, Blog si Devotional. Pe pagina principala http://viatasisanatate.ro gasiti noile aparitii editoriale, produse recomandate si va puteti inscrie la newsletter pentru a afla ultimele noutati. Pentru ca multi dintre cititorii nostri acceseaza in mod … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“El pune şi răstoarnă pe împăraţi” Domnul Dumnezeu nu pune şi nu răstoarnă pe împăraţii lumii în mod arbitrar sau la întâmplare sau fără un motiv de drept. El face acest lucru în dreptate şi iubire, şi desigur spre binele lor şi al popoarelor pe care ei le stăpânesc. Ce spectacol de idei şi imagini la “înscăunare” unde se încearcă mai mult o “autoînscăunare”, şi “răsturnare”, când se face orice pentru a nu avea loc! În anormalitatea lumii de după căderea în păcat, Domnul Dumnezeu … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 5/2013
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 31 Ianuarie 2013 Franța. Început de an pesimist. La fiecare început de an, institutele de sondare a opiniei publice întreabă un eșantion reprezentativ al populației despre cum văd viitorul. … [Citeşte mai departe...]
Cronica Ideilor: Sa nu poftesti nevasta aproapelui tau
SA NU POFTESTI NEVASTA APROAPELUI TAU CA AMANTA Motto:”Decat o viata intreaga cioara, mai bine o vara vultur”- arh. Gheorghe Petrescu. Autori: arh. Gheorghe si Stanuta Petrescu, CUA University, Washington, DC, USA. Sponsor: Aurelian Dobrovolschi. “Sa nu poftesti casa aproapelui tau; sa nu poftesti nevasta apropapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici magarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tau”. Aceasta porunca a zecea, ce incheie Decalogul celor … [Citeşte mai departe...]
Poveste adevărată
Când privesc aceste fetiţe mă întreb ce vină au ele de erau să ajungă pe drumuri sau la vreo casă de copii, abandonate sau... poate chiar mai rău? Totul a început acum aproape trei ani în urmă. După ce am termiat programul specific la unul din penitenciare, un bărbat înalt, bine făcut, dar... marcat de locul în care se găsea şi cred, şi de gravitatea faptei comise mi-a spus că ar vrea să discute ceva personal cu mine. Mi-am luat timp suficient şi am aflat istoria tristă dar … [Citeşte mai departe...]
Nevoia de căldură!
Dragul meu, dacă locuieşti sau lucrezi undeva în...”ţările calde” nu simţi nevoia de căldură ca noi cei care... ne bucurăm de iarnă. Dar cu siguranţă că îţi aminteşti de momentele în care îţi îngheţau picioarele cînd mergeai sau veneai de la şcoală, sau cum îţi clănţăneau dinţii în gură aşteptând... mijlocul de transport sau... ce fericit erai când ajungeai fie la şcoală, fie acasă sau în altă parte unde te puteai bucura de puţină căldură... Am citi undeva un lucru care mi-a dat foarte mult … [Citeşte mai departe...]
„ Este mai ferice să dai decât să primeşti!”
...Dacă această afirmaţie nu ar fi fost inspirată de Dumnezeu, dacă nu ar fi fost scrisă în Cuvântul Lui şi mai ales nu ar fi fost exeprimentată de către voluntarii SUP-ului cu siguranţă că nu am mai fi pus-o în aplicare şi anul acesta. Aşa se face că, am demarat cu ajutorul sponsorilor noştri a doua ediţie a proiectului special „Copilul meu, nu te-am uitat” pentru cei 280 de copii ai mamelor închise în penitencairele Bacău si Galaţi. Astfel, fiecare mamă a putut să facă cu mâinile ei … [Citeşte mai departe...]
“Copiii străzii nu ajung şi pe strada copilăriei”
Deşi pare a fi doar un simplu joc de cuvinte, această afirmaţie reflectă realitatea crudă cu care se confruntă mulţi din cei ce ar trebui să se bucure de copilărie. Din păcate, pentru mulţi copii, bucuria nu mai există. Din fericire, eu şi cu tine putem răspândi în inimile acestor copii bucuria după care tânjesc. Şi cand fac această afirmaţie - prin care mi-ar plăcea să te provoc, o fac bazat pe multele experienţe trăite la finele anului 2012. Citeşte te rog, aceste gânduri: - „Ce rău îmi … [Citeşte mai departe...]
Între vis și realitate ( Bogdan Matei , Revista RE:spiro )
Nu cred că e zi care să treacă fără să mă lovesc de visători. Și nu, nu la ciocniri pe stradă datorate capului lor printre nori mă refer, ci la întâlnirile obișnuite, cotidiene. Și aceste întâlniri nu au loc, din păcate, decât în planul ideilor. Nu aflu că respectivul/respectiva este un visător decât dacă dicut puțin mai mult. Și aici apare problema. Dacă m-aș ciocni de el/ea pe stradă fiindcă e prea cu capul în nori, ar fi scuzabil și de înțeles. Adică omul nu are de ce să mai fie atent la … [Citeşte mai departe...]










