Mare este secerişul, dar puţini sunt lucrătorii! Rugaţi dar pe Domnul secerişului să scoată lucrători la secerişul Său. Luca 10:2 Click pe imaginea de mai jos să alegi rezoluţia potrivită … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: mare
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Unicităţi - MARELE UNICAT Suntem unicităţi. Fiecare în parte. Nici un fel de amestec, mai ales juridic. Expresii “ca Abraam”, “ca Iov”, “ca Pavel” şi în ultimă instanţă “ca Domnul”, sunt doar orientative pentru a fi ficeare, “eu”, “tu”, “el” şi niciodată “noi”, decât prin legământ, prin contract, prin înţelegere. Legitatea unicităţii ca element de bază al existenţei naturale şi morale, nu trebuie nici forţată - căci se răzbună - nici ignorată - căci ne ignoră ea la numărătoare. … [Citeşte mai departe...]
BebeDream: Descoperirea Comorii nr.2 si alte noutati, Noiembrie 2010
Descoperirea Comorii Nr.2 Emil-fac-ce-mi-place eroul cel mai indragit de copii revine. Am pus in acest numar una din povestirile lui. Cu timpul speram sa putem realiza si concursuri. http://bebedream.ro/index.php?main_page=product_info&cPath=32&products_id=551 BebeDream-Noutati 1.Iona si Marele Peste O carte cu o poveste fascinanta, care contine 5 puzzle-uri ii va face pe cei mici sa fie fascinati si sa si-o aminteasca peste … [Citeşte mai departe...]
Fortăreața din pustiu (7), de Cornelius Greising
FORTĂREAŢA DIN PUSTIU (Eseu biblic) (7) FUNCŢIONALITATEA SANCTUARULUI BIBLIC Fortăreaţa din Pustiu este nu numai un depozit de arme strategice, de sorginte cerească, ci şi un circuit de idei. O însorită bibliotecă ambulantă în care se scrie şi se citeşte exclusiv în limba gesturilor. Limbaj verbal nu există. Fiecare mişcare ritualică este ca un steguleţ de semnalizare care dirijează traficul corect al noţiunilor. Asistăm, mai exact, la un superb teatru mut. O scena impresionantă pe … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 45/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 11 Noiembrie 2010 Vizita papala. La sfarsitul saptamanii trecute, papa Benedict al XVI-lea a vizitat Spania, tara care a fost leaganul cruciadelor si a … [Citeşte mai departe...]
Editorial noiembrie 2010: Manifestarea binelui şi răului în taoism şi creştinism
Nu este simplu să găseşti un criteriu de identificare a binelui într-o lume în care acesta este atât de amestecat cu răul. De-a lungul timpului s-au încercat diferite maniere de a defini binele şi de a demasca răul. Însă nu este simplu dă defineşti aceste noţiuni, iar de multe ori, din nefericire, identificarea răului a condus la abuzuri şi persecuţia diferitelor categorii sociale pe criterii de rasă, religie sau altele în genul acestora. Totuşi, o definiţie simptomatică a binelui şi răului, mai … [Citeşte mai departe...]
Abiatar, de Danut Jercan Alexandru
În Scriptură, preoţia avea mare importanţă… Preotul avea să joace rolul cel mai de prestanţă… Chiar şi dincolo de Sinai, la mesopotamieni, Preoţii aveau chemarea de-a fi regi, de-a fi supremi. Israel avea nevoie de un preot special Care să fie destoinic, bun orator şi loial… Au ales, după dezbateri şi rugi, jertfe pe altar, Dintre cei propuşi de membrii, pe domnul ABIATAR. Abiatar era unul dintre cei „fără de lege” Ce n-au susţinut pe Saul, cât acesta a fost rege… A rămas pe lângă … [Citeşte mai departe...]
„De la un cardiac, cordial…”
„DE LA UN CARDIAC, CORDIAL…” "Nu mă retrag, nu pot să fac aşa ceva, însă voi fi mai resemnat". M-a impresionat foarte tare ultima poezie scrisă de Adrian Păunescu, pe patul spitalului: „TESTAMENT: DE LA UN CARDIAC, CORDIAL…” „…un mesaj în care îndeamnă oamenii să-şi poarte de grijă, să-şi păzească "şi inima, şi gândul", formula de final fiind "Dă-mi, Doamne, viaţă încă nişte ani/ şi ţării mele minima dreptate!". Fiul poetului, Andrei Păunescu, a acceptat ca poezia, care a fost … [Citeşte mai departe...]
O familie fericita
Unde se simte omul cel mai bine dacă nu acasă la el...? Chiar dacă casa lui este mai mică, mai modestă decat altele...Dar, dacă nu ai deloc casă? Dacă ai avut şi acum... dormi sub câteva scânduri acoperite cu folie de polietilenă? Şi asta, şi pe ploaie şi pe frig...? Acum câteva săptămâni postam un material despre familia Ciobanu din localitatea Berzumţi din judeţul Bacău. Această familie, din cauza unui scurt circuit a rămas fără nimic din casa lor modestă... Doar câteva hăinuţe salvate. În … [Citeşte mai departe...]
De ce plângem? (de Vali Stoian, Revista Re:spiro)
Dintre toate ființele care trăiesc pe pământ, omul este poate cea mai egoistă. Vrea totul pentru sine, iar atunci când nu obține ce își dorește sau consideră că merită, luptă cu toate armele sale. Iar una dintre armele în fața căreia chiar nu știi cum să reacționezi este plânsul. Totuși, de ce plânge omul? În mai mult de 90% dintre cazuri, motivele sunt egoiste. Plângem pentru că nu ne stă bine părul atunci când ne grăbim la o întâlnire, pentru că nu avem bani să ne cumpărăm ce ne … [Citeşte mai departe...]
07. Decalogul – Decalogul inainte de Sinai
DECALOGUL INAINTE DE SINAI Autor Lori Balogh www.loribalogh.ro Decalog si “decaloguri” In lume au fost emise o multime de “decaloguri”. Exista un decalog al seductiei, al mafiei, al urgentelor, al criticii literare, al obiectivelor UE, al memorarii, al masoneriei, al cutremurelor… Exista chiar si un decalog al “Clubului Celor Obositi din Nastere”, cu porunci de genul: “Daca vezi pe un om odihnindu-se, ajuta-l !”, sau “Ce poti face maine, nu face astazi, caci poate … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Faptele Apostolilor 2, 12: “CE VREA SĂ ZICĂ ACEASTA”? PLOAIA TÂRZIE sau BABILONIE? Omul cunoscător de Biblie al zilelor noastre, se află în poziţia dificilă de a distinge între PLOAIA TÂRZIE şi BABILONIE. O avertizare solemnă cu privire la acest lucru constă în a nu considera PLOAIA TÂRZIE drept babilonie, şi a nu gratifica “Babilonia” ca PLOAIE TÂRZIE. Faza de început a “priveliştii” este foarte dificilă de caracterizat. Ceva ce NU S-A POMENIT, ieşit din … [Citeşte mai departe...]



